Koci świat. Jakimi instynktami kierują się nasi domowi pupile?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Koci świat. Jakimi instynktami kierują się nasi domowi pupile?
Koty i ich mruczący świat. Czego nie wiemy o czworonogach? Foto: Shutterstock

Uwielbiają się bawić, są puszyste, mruczą i zazwyczaj chadzają swoimi ścieżkami. Okazuje się, że kochane przez wielu koty doskonale rozumieją nasze polecanie, choć czasami nie mają ochoty ich słuchać. W Międzynarodowym Dniu Kota, w Programie 3 Polskiego Radia, gościliśmy behawiorystkę doktor Jagnę Kudłę, która opowiedziała o sekretnym życiu naszych czterołapych towarzyszy. 

Popularne określenie, że koty chadzają swoimi ścieżkami, nie wzięło się znikąd. Dlaczego tak trudno przekonać naszych domowych pupilów do różnego rodzaju aktywności? Co zrobić, by chętniej do nas przychodziły i spędzały z nami czas? – Czasami kot nie chce do nas podchodzić. Dzieje się tak dlatego, że się zniechęcił. Pierwszą rzeczą, która możemy zrobić w tej sytuacji, jest nienarzucanie mu kontaktu. Kiedy sobie odpoczywa, je lub po prostu się bawi, nie podchodźmy do niego, a jedynie wołamy. Jeśli będzie chciał, ma okazję, żeby przyjść. Jeśli nie, powinniśmy zostawić go w spokoju – mówiła w Trójce doktor Jagna Kudła, behawiorystka, znawczyni zachowań kotów i psów. 

Kocie zachowania 

– Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że koty kochają spać i odpoczywać. Czynności te zajmują im około szesnastu godzin w ciągu doby. W sytuacji, w której kot chce odpocząć, a my mu przeszkadzamy, on będzie robił wszystko, by się od nas odsunąć – zaznaczyła ekspert. 

– Koty nie są do końca udomowionym gatunkiem. Wykazują więcej dzikich, instynktownych zachowań. Warto podkreślić, że kot ma podwójny status w naturze. Z jednej strony jest drapieżnikiem, a z drugiej – ofiarą dla większych od siebie. Stąd gwałtowność jego reakcji i pewne błyskawiczne zachowania. To one decydują o jego przetrwaniu – tłumaczyła gość audycji "Bed and breakfast".

Czytaj także:

– Stąd wynika nieporozumienie. Ludzie nie wiedzą, dlaczego ich kot jest pobudzony czy wystraszony i dlaczego w takim momencie nie rozpoznaje swojego otoczenia. Gdy zwierzę wchodzi w stan walki lub ucieczki, będzie broniło się na śmierć i życie. Nie będzie miało czasu zastanawiać się, czy osoba, która do niego podchodzi, jest dobra czy zła. Uważam, że właśnie w taki sposób narosło wokół kotów wiele mitów. Między innymi o tym, że są niewdzięczne – podsumowała gość Programu 3 Polskiego Radia, doktor Jagna Kudła. 

Posłuchaj

14:04
Koci świat. Jakimi zachowaniami kierują się nasi domowi pupile? (Bed and breakfast/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

 Jak lepiej zrozumieć swojego kota / JASNA STRONA

***

Audycja: Bed and breakfast
Prowadzący: Piotr FiranRaf Uzar
Gość: dr Jagna Kudła (behawiorysta, znawca zachowań kotów i psów)
Data emisji: 15.10.2022
Godziny emisji: 8.25, 8.32

zch/kor

Polecane