Co po śpiulkolocie? Trwa plebiscyt na Młodzieżowe Słowo Roku 2022

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Co po śpiulkolocie? Trwa plebiscyt na Młodzieżowe Słowo Roku 2022
Jakimi słowami porozumiewa się młodzież w 2022 roku?Foto: shutterstock/Jacob Lund

"Dzban", "śpiulkolot" i "jesieniara" – to przykłady słów, które wpadły w ucho jurorom organizowanego od 2016 roku konkursu pod hasłem Młodzieżowe Słowo Roku. Za dwa miesiące poznamy tegorocznego zwycięzcę plebiscytu.  

Rozpoczęła się siódma edycja konkursu Młodzieżowe Słowo Roku. Plebiscyt organizowany przez Wydawnictwo Naukowe PWN każdego roku budzi wiele emocji, gdy dorośli próbują odgadnąć, jakie wyrażenia robią aktualnie furorę wśród nastolatków. Kontrowersje wzbudził nagrodzony w ubiegłym roku "śpiulkolot", ale już "dzban" – laureat sprzed czterech lat – wszedł na stałe do potocznego języka jako określenie niezbyt lubianej bądź mało rozgarniętej osoby.   

Wyrażenia nagradzane w konkursie PWN są podchwytywane przez agencje reklamowe do celów marketingowych. – Gdy tworzymy harmonogramy dla klientów, często opieramy się o te słowa, po to, żeby zwiększyć klikalność danego posta – przyznała w Trójce Natalia Domańska z agencji Projekt Ap.

Emocje, konkret i humor

Niezależnie od marketingowych walorów, młodzieżowy slang ma bardzo pozytywny wpływ na całą naszą mowę, co doceniają fachowcy. – Jest to język bardzo twórczy, zmienny, okazujący bardzo ekstremalne i emocjonalne doświadczanie świata. Nazywa rzeczywistość w sposób bardzo konkretny, ale też z dużą dawką humoru, komizmu. Myślę, że to podoba się nie tylko młodym ludziom, ale również dorosłym użytkownikom języka – stwierdziła prof. Anna Wileczek, językoznawczyni zasiadająca w jury konkursu.

O tym, jakie słowo zasłużyło na miano "Młodzieżowego Słowa Roku 2022", przekonamy się na początku grudnia.  


Posłuchaj

3:51
Trwa plebiscyt na Młodzieżowe Słowo Roku 2022 (Zapraszamy do Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Czytaj też:


***

Tytuł audycji: Zapraszamy do Trójki
Prowadzi: Piotr Łodej
Autor materiału reporterskiego: Józef Niewiarowski
Data emisji: 14.10.2022
Godzina emisji: 16.49

kc/kor

Polecane