Struny głosowe - jak działają i jak o nie dbać?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Struny głosowe - jak działają i jak o nie dbać?
Głos jest głównym narzędziem pracy nauczycieliFoto: shutterstock/sebra

Głos jest głównym narzędziem pracy dla dziennikarzy, aktorów, lektorów, a także nauczycieli. W Dniu Nauczyciela sprawdzamy, jak zbudowane są struny głosowe i jak o nie dbać.  

Jak wiadomo, dla nauczycieli dobry głos to podstawa, jednak częste i głośne mówienie, praktykowane przez wiele lat może powodować problemy z głosem. Dzień Nauczyciela jest okazją do sprawdzenia, jak działa aparat mowy. - Głos jest zdatny do użycia dzięki strunom głosowym. Jednak w niczym nie przypominają one tych używanych w instrumentach muzycznych - mówi Mariusz Wasilewski, student Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. - Przypominają fałdy wystające z bocznych ścianek krtani. Dzięki nim możemy mówić, śpiewać i wydawać różnego rodzaju dźwięki.

Dlatego inna nazwa strun głosowych to fałdy głosowe. Każdy ma dwie struny głosowe, umieszczone symetrycznie po lewej i prawej stronie. Mają długość do 25 mm i są bardzo cienkie, bo u nasady mają najwyżej parę milimetrów. - Znajdują się w krtani, gdzie tworzą wrota łączące gardło z tchawicą. Struny głosowe przypominają trochę dolną i górną wargę ust - tłumaczy rozmówca Jędrzeja Rosiewicza. - Jeśli chcemy wydobyć dźwięk, zbliżamy je do siebie, jednocześnie wydychając powietrze. Kiedy są blisko siebie i przepływa pomiędzy nimi strumień powietrza, zaczynają drgać i tworzy się dźwięk. Kiedy oddychamy - odwrotnie, są od siebie oddalone, po to, żeby powietrze mogło swobodnie przepływać z i do płuc.

Mężczyźni i kobiety mają różne rozmiary fałdów głosowych, co oznacza, że ich głosy różnią się wysokością. Mężczyźni mają dłuższe struny głosowe niż kobiety i dlatego mają niższy głos.

Osoby, które zawodowo dużo mówią, są narażone na różnego rodzaju choroby. - Najczęstsze schorzenia strun głosowych to: afonia, czyli utrata dźwięczności głosu, dysfonia będąca zaburzeniem głosu w postaci chrypki, zapalenie krtani oraz guzki śpiewacze - wylicza student. - Warto więc zadbać o higienę pracy głosem.


Posłuchaj

4:29
W Dniu Nauczyciela sprawdzamy jak pracują struny głosowe (Stacja nauka/Czwórka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Jak każda tkanka, struny głosowe się zużywają. Dla większości ludzi będzie to niemal niezauważalne. Struny głosowe będą się przede wszystkim zużywać u profesjonalistów. Co więc robić, żeby właściwie o nie dbać? - Najważniejsze jest zapobieganie infekcjom górnych dróg oddechowych. Ważne też, żeby nie nadwyrężać głosu i mówić naturalną dla siebie wysokością głosu - radzi Mariusz Wasilewski. - Dobrze jest nawadniać organizm i oddychać przez nos, żeby struny głosowe nie wysychały.

Osoby pracujące głosem powinny także unikać palenia papierosów, bo dym papierosowy wysusza i niszczy struny głosowe. Ponadto palenie zwiększa ryzyko wystąpienia raka krtani, który może obejmować także struny głosowe.

***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Maciej Wójcik

Materiał: Jędrzej Rosiewicz

Data emisji: 14.10.2022

Godzina emisji: 12.45

aw/kor

Polecane