Zdzisław Maklakiewicz: aktor, legenda, człowiek

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Zdzisław Maklakiewicz: aktor, legenda, człowiek
Zdzisław Maklakiewicz w filmie "Ostatni po Bogu"Foto: Eugeniusz Wołoszczuk/PAP

Niespełna tydzień temu minęła 45. rocznica śmierci świetnego, obdarzonego niezwykłym poczuciem humoru i legendarnego już dzisiaj aktora Zdzisława Maklakiewicza. I to właśnie o nim ze swoimi gośćmi w "Klubie Trójki" rozmawiał Tomasz Zapert.

Zdzisław Maklakiewicz zapamiętany został przede wszystkim jako charakterystyczny aktor komediowy, tworzący niezapomniany duet z Janem Himilsbachem, z którym też przyjaźnił się prywatnie. Jednak jeżeli przyjrzeć się jego bogatej karierze aktorskiej, to okazuje się, że zagrał w ponad 100 filmach i co najmniej połowa z nich to nie były komedie. Inna sprawa, że zdecydowana większość to były role drugo-, trzecioplanowe bądź wręcz epizody. Można nawet powiedzieć, że jego aktorski talent i umiejętności nie zostały wykorzystane, co zresztą było udziałem także wielu innych artystów sceny i ekranu.

Główne role grał właśnie w duecie z Janem Himilsbachem w filmach Andrzeja Kondratiuka. Do jednego z tych filmów, "Jak to się robi", napisał nawet scenariusz. Obdarzony niezwykłym poczuciem humoru, był barwną postacią środowiska artystycznego.

Jednak za niezwykle bujne życie towarzyskie i uzależnienie od alkoholu trzeba było zapłacić: jego małżeństwo się rozpadło. Aktor zamieszkał u swojej matki. – Ojca znałam głównie z ekranu telewizyjnego. Był tak pochłonięty graniem, że życie rodzinne, domowe, a tym bardziej dzieci, które udało mu się po drodze powołać na świat, nie były tak ważne, jak granie tych wszystkich wspaniałych postaci, kreowanie nowych ról, kreowanie ciekawych sytuacji. Ubolewam nad tym, bo chodziłam nawet specjalnie do kin, aby zobaczyć, jak tatuś wygląda – wspomina Marta Maklakiewicz, córka aktora, autorka książki "Maklak. Oczami córki".

– Tę książkę pisałam z serca, jako dziecko kogoś, kogo nie znałam, a kogo kochałam, o którym chciałam coś opowiedzieć. Bo ja właściwie żyłam w aureoli miłości mojej mamy do ojca, którego ja nie znałam, nie widziałam i nie miałam – opowiada. – Mama ciągle tą wielką miłością do ojca żyła, tyle lat czekała, że może coś się w jej życiu zmieni. Ale nic się nie zmieniało…


Posłuchaj

47:52
Zdzisław Maklakiewicz: jaki był? (Klub Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi: Tomasz Zapert
Goście: Marta Maklakiewicz (córka Zdzisława Maklakiewicza, autorka książki "Maklak. Oczami córki"), Gabriel Michalik (scenarzysta, dziennikarz, biograf, autor książki "Wniebowzięty. Rzecz o Zdzisławie Maklakiewiczu i jego czasach")
Data emisji: 13.10.2022
Godzina emisji: 21.10

pr/kor

Polecane