Sherlock Holmes: wspaniały detektyw, trudny i męczący mężczyzna

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Sherlock Holmes: wspaniały detektyw, trudny i męczący mężczyzna
Zdj. ilustracyjneFoto: Leo_Traveling/Shutterstock.com

130 lat temu ukazał się pierwszy zbiór opowiadań poświęcony najsłynniejszemu detektywowi świata – Sherlockowi Holmesowi. Przyniósł sławę jego twórcy Arthurowi Conan Doyle’owi i na stałe wszedł do kanonu światowej kultury i popkultury. Dzisiaj Holmes jest także bohaterem wielu filmów oraz komiksów.

  • Pierwszy raz Sherlock Holmes pojawił się na kartach powieści "Studium w szkarłacie" w roku 1887.
  • Łącznie Artur Conan Doyle napisał o Sherlocku Holmesie 4 powieści i 56 opowiadań. Ostatnie z nich ukazało się w 1927 roku, chociaż jego akcja rozgrywa się dużo wcześniej.
  • Swój charakterystyczny wygląd: szczupłą sylwetkę, pociągłą twarz z orlim nosem, paciorkowate niebieskie oczy, kraciasty płaszcz-pelerynę, czapkę typu "deerstalker" oraz nieodłączną fajkę, zawdzięcza ilustratorowi Sidneyowi Pagetowi.

Wspaniała postać literacka

– Sherlock Holmes jest raczej posępny, kategoryczny, ma różne swoje zasady, np. nie jada w trakcie prowadzenia śledztwa, bo trawienie wpływa na mózg, który w efekcie gorzej pracuje. Byłabym ostrożna, czy jest dowcipny, raczej ma bardzo brytyjskie poczucie humoru, najwyższej próby – mówi Magda Kuydowicz, dziennikarka, autorka powieści komediowo-kryminalnych. – Jest tak wspaniale skonstruowaną postacią literacką, że szczerze Conan Doyle'owi zazdroszczę, że kogoś takiego wymyślił.

– Anglicy mają szczególną atencję do tego rodzaju literatury. Conan Dolye założył nawet Stowarzyszenie Pisarzy Powieści Kryminalnych, które miało swój kodeks i zasady. Wyrzucili z niego Agathę Christie, ponieważ "była niegrzeczna" – dodaje.

Czy Conan Doyle to Sherlock?

– Mnóstwo osób pisało do Conan Doyle'a, od kiedy zaczął publikować powieści z Sherlockiem Holmesem, uważali, że zna się również na rozwiązywaniu zagadek kryminalnych. Wierzyli, że ma te talenty dedukcyjne, które miał Sherlock. I mogło tak być, bo trudno sobie wyobrazić, że ktoś kreuje postać, nie rozumiejąc jej i nie mając jej umiejętności – opowiada rozmówczyni Karola Gnata. – Kiedy pisano do niego z Anglii czy Francji, to zdarzało się, że Conan Doyle jeździł na miejsca zbrodni. W ten sposób poznawał takie miejsca, co później wykorzystywał.

Przeczytaj także


– W 1913 roku napisano do niego z Polski i proszono, aby przyjechał, bo śledztwo w sprawie morderstwa było przez policję źle prowadzone i nie można było go zakończyć. Jednak nie zdecydował się na wyjazd, gdyż w sprawę był ponoć zamieszany rosyjski wywiad. I tak angielski pisarz nie opisał tajemniczej zbrodni w Teresinie... – konkluduje Magda Kuydowicz.

Sherlock Holmes (2009) Official Trailer #1 - Robert Downey Jr., Jude Law Movie HD/YouTube Rotten Tomatoes Classic Trailers


Posłuchaj

7:32
Sherlock Holmes i jego twórca (Pora na Trójkę)
+
Dodaj do playlisty
+

Sherlock  inspirująca gwiazda ekranów

Taka postać jak Sherlock Holmes oczywiście prowokowała filmowców, by zekranizować jej przygody. – Ekranizacji było bardzo wiele: pierwsza w 1939 roku. To był "Pies Barkerville'ów", jeden z najpopularniejszych tytułów. Potem były lata 70.: "Prywatne życie Sherlocka Holmesa", "Morderstwo na zlecenie" – wylicza krytyk filmowy Artur Cichmiński. – Co chwila scenarzyści sięgają po tę postać i przywołują na ekran czy to duży, czy mały. Na przykład twórcy serialu "Doktor House" nie ukrywali, że ich bohater wzorowany jest właśnie na Holmesie. Miał być takim Holmesem medycyny i dociekać przyczyn różnych schorzeń i przypadków chorobowych, tak jakby to robił właśnie słynny detektyw.

– Jest też film, gdzie Ian McKellen gra Sherlocka Holmesa w wieku… 90 lat! – dodaje.

Sherlock Trailer - Season 1/YouTube The Empty Hearse


Posłuchaj

5:29
Sherlock Holmes w kinie (Pora na Trójkę)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Pora na Trójkę
Prowadzi: Karol Gnat
Goście: Magda Kuydowicz (dziennikarka, autorka powieści komediowo-kryminalnych), Artur Cichmiński (krytyk filmowy)
Data emisji: 14.10.2022
Godzina emisji: 7.18, 7.40

pr/kor

Polecane