Czym zajmuje się detektyw? Współcześni Sherlockowie są wśród nas

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Czym zajmuje się detektyw? Współcześni Sherlockowie są wśród nas
Duża część zleceń prywatnych detektywów to szukanie dowodów zdradyFoto: shutterstock/Andrey_Popov

Coraz częściej przy wykrywaniu przestępstw pracują nie tylko policjanci, ale również profilerzy i prywatni detektywi. – Katalog spraw jest coraz szerszy, profilowanie sprawcy stosowane jest w wielu przypadkach. Może być pomocne nie tylko przy zabójstwach – mówił w Trójce Jan Gołębiowski, psycholog z Uniwersytetu SWPS i profiler kryminalny.

Praca detektywa owiana jest aurą tajemniczości. Rozwiązanie zagadek pozostaje dla postronnych… zagadkowe. Obecnie usługi detektywistyczne stają się coraz bardziej popularne. Oprócz spraw kryminalnych detektywi zajmują się również bardziej przyziemnymi tematami, jak na przykład tropieniem naszej drugiej połówki w poszukiwaniu jej adoratorów bądź adoratorek.

Sherlock Holmes jako pierwowzór

Serial "Sherlock" wyprodukowany przez BBC swego czasu cieszył się sporym zainteresowaniem  zbrodnia, zagadka do rozwiązania i główny bohater z nietuzinkową umiejętnością dedukcji. Jak to wygląda w rzeczywistości?

 Sherlock Holmes to pierwowzór profilerów, jego sławetna dedukcja jest jednym z podstawowych narzędzi naszej pracy. Najczęściej zwracają się do nas policjanci w sprawach zabójstw, napadów na banki, uporczywego nękania  mówił w Trójce Jan Gołębiowski, psycholog z Uniwersytetu SWPS i profiler kryminalny. 

Czytaj też:

Profiler i jego ważne zadanie

Dodał, że pierwszym działaniem profilera jest skupienie się na ofierze jako osobie i jej cechach.  Dokonujemy studium ofiary, później następuje rekonstrukcja przestępstwa, opieramy się na śladach. Łączymy ofiarę, ślady, sposób popełnienia przestępstwa, motyw i wtedy zaczynamy sporządzać profil nieznanego sprawcy  opisywał. 

Czym zajmuje się prywatny detektyw?

Trochę inaczej wygląda praca prywatnego detektywa.  Najwięcej jest spraw tzw. zdrady, wtedy zbieram materiał, który obciąża daną stronę. Ale moja praca to nie tylko sprawy rozwodowe. Pracowałem też dla firmy produkującej alkohol, miesięcznie ginęło go tyle, ile może zmieścić tir. Do grupy udało się przeniknąć, po dwóch, trzech tygodniach już było wiadomo, kto sprzedaje ten alkohol na lewo  mówił prywatny detektyw Dariusz Wiszniewski


Posłuchaj

3:24
Czym zajmuje się detektyw? Współcześni Sherlockowie są wśród nas (Pora na Trójkę)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Pora na Trójkę
Prowadzi: Karol Gnat
Autor materiału: Kuba Witkowski
Data emisji: 14.10.2022
Godzina emisji: 6.48

mo/kor

Polecane