Wojna hybrydowa Rosji przeciw Polsce. Żaryn: do ataków dochodzi niemal codziennie

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail

– Obserwowany jest duży wzrost każdego typu ataków w cyberprzestrzeni – powiedział w "Salonie politycznym Trójki" pełnomocnik rządu ds. Bezpieczeństwa Przestrzeni Informacyjnej RP Stanisław Żaryn. – Mieliśmy do czynienia z kilkoma typami ataków stosowanych niemal codziennie. Na szczęście żaden poważny incydent nie został zidentyfikowany – podkreślił.

– Musimy widzieć całą różnorodność metod stosowanych przez Rosję jako elementy wspólnego planu. Polska jest w tej chwili poddawana atakom cybernetycznym dużo intensywniejszym niż wcześniej, jesteśmy poddawani różnym działaniom propagandowym i dezinformacyjnym, które również widzimy – powiedział w "Salonie politycznym Trójki" pełnomocnik rządu ds. Bezpieczeństwa Przestrzeni Informacyjnej RP Stanisław Żaryn.

Polityk pytany był m.in. o zagrożenia dla Polski płynące ze strony rosyjskiej wojny hybrydowej. – Jesteśmy krajem traktowanym przez Rosję dużo poważniej, jeśli chodzi o cel działań hybrydowych – podkreślił.

Ataki niemal codziennie

Pytany o komentarz do słów dowódcy Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni gen. Karola Molendy, którego zdaniem w okresie od połowy lutego do końca maja liczba ataków hakerów pod egidą służb specjalnych, w tym rosyjskich, zwiększyła się pięciokrotnie rok do roku, rozmówca Polskiego Radia stwierdził, że obserwowany jest "duży wzrost każdego typu ataków w cyberprzestrzeni".

– Pamiętajmy, że mowa o różnych działaniach: to i próby blokowania konkretnych stron internetowych czy usług prowadzonych w internecie, ale także działania poważniejsze, jak próby dotarcia, wejścia do systemów chronionych po to, by albo zasysać dane, albo je niszczyć, albo blokować ich działanie – wyliczył.

– Mieliśmy do czynienia z kilkoma różnymi typami ataków stosowanych niemal na co dzień, na szczęście żadnego poważnego incydentu nie zidentyfikowaliśmy. Natomiast zdecydowanie widać próby tego rodzaju ataków, próby testowania zabezpieczeń i próby blokowania różnego rodzaju serwisów, wyglądające jak działania cyberprzestępców – podkreślił Stanisław Żaryn.

"Dobra odpowiedź na zagrożenie"

Zastrzegł jednocześnie, że "jest daleki od tego, by powiedzieć, że Polska jest zabezpieczona w 100 proc., bo dziś tak mówić odpowiedzialnie nie powinien". Przypomniał, że na całym terytorium Rzeczypospolitej Polskiej obowiązuje trzeci z czterech stopień alarmowy CHARLIE-CRP w celu przeciwdziałania zagrożeniom w cyberprzestrzeni. To, w połączeniu ze zwiększoną aktywnością instytucji odpowiedzialnych za cyberbezpieczeństwo, daje – zdaniem Stanisława Żaryna – "dobrą odpowiedź na zagrożenia". 

Posłuchaj

11:55
Stanisław Żaryn: jesteśmy krajem traktowanym przez Rosję dużo poważniej jeśli chodzi o cel działań hybrydowych (Salon polityczny Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+
 

Czytaj także:

***

Audycja: "Salon polityczny Trójki"
Prowadzący: Bartłomiej Graczak
Gość: Stanisław Żaryn (pełnomocnik Rządu ds. Bezpieczeństwa Przestrzeni Informacyjnej RP)
Data emisji: 14.10.2022
Godzina emisji: 8.45

IAR/ mbl/pr

Polecane