Jerzy Urban – postać mocno kontrowersyjna

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Jerzy Urban – postać mocno kontrowersyjna
Jerzy Urban, rzecznik stanu wojennegoFoto: Polskie Radio - grafika na podstawie materiałów PAP/Grzegorz Rogiński / NAC/Wikimedia/domena publiczna

Jerzy Urban – publicysta, rzecznik rządu stanu wojennego, później redaktor naczelny tygodnika "Nie" – zmarł 3 października. O jego życiu i działalności rozmawiali goście audycji prowadzonej przez Piotra Semkę: Bronisław Wildstein, Filip Memches i Piotr Zaremba.

Piotr Semka na początku spotkania w "Klubie Trójki" stwierdził, że Jerzy Urban był człowiekiem, który odegrał negatywną rolę w Polsce XX i początku XXI wieku. Jego pogrzeb zgromadził polityków i ludzi sztuki. 

O życiorysie Jerzego Urbana w audycji rozmawiali goście Programu 3 Polskiego Radia, a byli nimi: Bronisław Wildstein, Filip Memches i Piotr Zaremba.

Postać wyrażająca swój czas

Bronisław Wildstein podkreślił, że Jerzy Urban naznaczył polską historię.  Formował pewien typ mentalności, przez 20 lat był szefem działu krajowego tygodnika "Polityka". Należy mówić o takich postaciach naszej historii, które zaciążyły na naszym życiu i wyrażają swój czas  powiedział.

Symbol wulgarnego liberalizmu

Filip Memches stwierdził, że Jerzy Urban jest zbyt znaczącą postacią w historii Polski, aby ją przemilczeć. – Patrzymy na niego przez pryzmat działalności w okresie PRL-u, to jest najbardziej upiorne jego oblicze. Ale dziś nie chodzi już o rozliczenie komunizmu, lecz postkomunizmu, który łączy się z wulgarnym liberalizmem. W tym sensie Jerzy Urban jest postacią emblematyczną – zaznaczył.

Bez amnezji

Piotr Zaremba powiedział, że Jerzy Urban nie był wyłącznie ironistą i propagandzistą. – Zaszczucie księdza Jerzego Popiełuszki, wyśmiewanie się z Barbary Sadowskiej, matki Grzegorza Przemyka, uczestnictwo w tuszowaniu jego zabójstwa – to są konkretne przykłady jego działalności. Cenię ludzi związanych ze stroną liberalną, jak choćby Cezarego Łazarewicza, który ma odwagę to powiedzieć, zamiast oczekiwania amnezji – podkreślił. 


Posłuchaj

48:15
Jerzy Urban - co najmniej kontrowersyjny (Klub Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

***

Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi: Piotr Semka
Goście: Bronisław WildsteinFilip Memches, Piotr Zaremba (publicyści)
Data emisji: 12.10.2022
Godzina emisji: 21.10

mo/kor

Polecane