"Jesteśmy bardzo aktywni na tym polu". Premier Mateusz Morawiecki o szkoleniu ukraińskich żołnierzy

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail

Premier Mateusz Morawiecki powiedział, że Polska jest aktywna, jeśli chodzi o szkolenie ukraińskich żołnierzy czy linię wsparcia dla pola bitwy. W ten sposób szef rządu odniósł się w Programie 3 Polskiego Radia do informacji korespondentki Polskiego Radia w Brukseli Beaty Płomeckiej o tym, że unijna misja szkoleniowa dla ukraińskiej armii ma mieć siedzibę w Polsce.

Polskie dowództwo będzie zarządzało całą misją szkoleniową ukraińskich żołnierzy na poziomie operacyjnym. - To jest jedna rzecz. A druga to szkolenia, które odbywają się w cyklu rozproszonym w bardzo wielu miejscach. Jesteśmy bardzo aktywni na tym polu. Nasi specjaliści w tym względzie są bardzo aktywni - powiedział Mateusz Morawiecki.

Informacje Polskiego Radia skomentował też szef MON Mariusz Błaszczak. - Misja Unii Europejskiej dotycząca szkolenia Ukraińców będzie zorganizowana również w Polsce. Dowództwo, ważne dowództwo operacyjne, będzie w Polsce już niedługo - powiedział Błaszczak.

Szacuje się, że nawet 15 tysięcy ukraińskich żołnierzy może zostać przeszkolonych w unijnych krajach w zakresie obrony przed cyberatakami, atakami bronią masowego rażenia, obrony powietrznej, a także służby medycznej.

Czytaj także:

O utworzeniu unijnej misji szkoleniowej dla ukraińskiej armii mówiło się jeszcze przed rosyjską napaścią na Ukrainę. Na początku roku Ukraina zwróciła się do Unii Europejskiej o przysłanie wojskowych ekspertów. Wtedy pomysł poparła większość krajów Europy Środkowo-Wschodniej. Przeciwne natomiast były Niemcy oraz Włochy, Grecja i Cypr, które uważały, że taka europejska misja doprowadzi do eskalacji napięcia w relacjach Unii z Rosją.

Teraz temat powrócił i zapadła zgoda. Unijna misja szkoleniowa ma być realizowana w krajach sąsiadujących z Ukrainą.

***

Audycja: Trójkowy komentarz dnia
Prowadzi: Bartłomiej Graczak
Gość: premier Mateusz Morawiecki
Data emisji: 12.10.2022
Godzina emisji: 18.10

Trójka, IAR, paw/kor


Polecane