Świat w gigantycznym powiększeniu. Transmisyjny mikroskop elektronowy w rękach polskich naukowców
Naukowcy Politechniki Warszawskiej korzystają z nowego, transmisyjnego mikroskopu elektronowego. Urządzenie wykorzystywane jest do charakteryzacji struktury. Wszystko rozstrzyga się na poziomie atomowym. Czym ten mikroskop różni się od instrumentów znanych nam z filmów lub lekcji biologii? Jaka jest zasada jego działania?
Naukowcy Politechniki Warszawskiej korzystają z nowego, transmisyjnego mikroskopu elektronowego. Urządzenie wykorzystywane jest do charakteryzacji struktury (zdjęcie ilustracyjne)
Foto: Shutterstock/Gorodenkoff
Spectra 200 to urządzenie, które znajduje się w Laboratorium Mikroskopii Elektronowej Wydziału Inżynierii Materiałowej Politechniki Warszawskiej. Mikroskop będzie wykorzystywany do charakteryzacji struktury na poziomie atomowym wszystkich rodzajów materiałów. To pierwszy i na razie jedyny taki instrument w naszym kraju.
– To mikroskop transmisyjny elektronowy, który do tworzenia obrazów nie używa światła widzialnego. Korzysta także z elektronów. Jego sercem jest światło, które wysyła elektrony na próbkę. Trzeba zaznaczyć, że jest ona bardzo mała. Obszar, na który patrzymy, to mikrometry, czyi tysięczne części milimetra – wyjaśniał w Trójce doktor inżynier Witold Chromiński z Politechniki Warszawskiej. – By lepiej to zobrazować, dodam, że dorosłego człowieka, który ma około dwóch metrów wzrostu, musielibyśmy pomniejszyć około miliarda razy, by moc wykorzystać możliwości, jakie daje nam mikroskop – zaznaczył gość "Trójki przed południem".
Badanie materiałów i powstałych defektów
– Mikroskop będzie służył przede wszystkim do badania materiałów, a dokładnie – powstałych na nich defektów. Defekty mają zdolność do rozpraszania elektronów. To dzięki nim elektrony się uginają i tworzą obraz, który możemy odczytać w mikroskopie – wyjaśniał naukowiec.
Jak zaznaczają badacze z Politechniki Warszawskiej, do tej pory badania prowadzone w laboratorium skupiały się przede wszystkim na analizie materiałów metalicznych. Dzięki nowemu urządzeniu rozszerzą się o półprzewodniki, ceramikę i materiały polimerowe. Nowością jest także specjalny uchwyt i oprogramowanie do tomografii elektronowej. Pozwala to na badanie przestrzennego rozmieszczenia elementów mikrostruktury w preparatach z użyciem różnych technik obrazowania, a także z wykorzystaniem spektrometrii EDX.
***
Tytuł audycji: Trójka przed południem
Prowadzi: Piotr Firan
Gość: dr inż. Witold Chromiński (naukowiec z Politechniki Warszawskiej)
Data emisji: 12.10.2022
Godzina emisji: 11.26
mat.pras./zch/kor