Powroty, wspomnienia i ogromne emocje. The Cult, Kate Bush i Sylvan w "Konstelacji M."

 • Facebook
 • Twitter
 • Wykop
 • Mail
Powroty, wspomnienia i ogromne emocje. The Cult, Kate Bush i Sylvan w "Konstelacji M."
Ian Astbury (The Cult) zaśpiewał na początek "Konstelacji M."Foto: David Aguilar / EFE / Forum

Od The Cult, przez Kate Bush i Glenna Freya, po The Alan Parsons Project – w 102. edycji "Konstelacji M." nie zabrakło uznanych nazw i nazwisk. Szczególnie eksponowane miejsce zajął natomiast poruszający album grupy Sylvan.

Zespół The Cult na miano kultowego zasłużył nie tylko ze względu na swoją nazwę. Ta działająca z przerwami od 1983 roku brytyjska formacja dostarczyła wielu powodów do radości fanom rocka w jego rozmaitych odmianach – flirtowali z gotykiem i glamem, a chwilami ich twórczość mocno zbliżała się do heavy metalu. Po sześciu latach milczenia, 7 października Ian Astbury i spółka opublikowali 11. studyjny album zatytułowany "Under The Midnight Sun". Liryczny utwór tytułowy rozpoczął to wydanie "Konstelacji M.".

"Potężny, ale i nasiąknięty wielkim smutkiem, przeogromny ładunek emocjonalny wylewa się ze wszystkich 15 utworów" – tak Mateusz Tomaszuk opisał płytę "Posthumous Silence" niemieckiej progrockowej grupy Sylvan. Wydany w 2006 roku koncept album jest opowieścią ojca, który próbuje się pogodzić z faktem, że jego córka popełniła samobójstwo. W audycji usłyszeliśmy trzy fragmenty tego niezwykłego krążka.  

Nieco później antenę przejęli we władanie artyści, którzy największe triumfy święcili w latach 80. Kate Bush, przeżywająca ostatnio renesans popularności za sprawą serialu "Stranger Things", zaśpiewała utwór "Never Be Mine", pochodzący z płyty "The Sensual World" z 1989 roku. Glenn Frey przypomniał piosenkę "You Belong to the City" – jeden z największych hitów 1985 roku, z pamiętną partią saksofonu Billa Bergmana. Szwajcarski duet Double wykonał swój jedyny przebój "The Captain of Her Heart", natomiast formacja The Alan Parsons Project oddała hołd najsłynniejszemu dziełu Antonia Gaudiego w kompozycji zatytułowanej "La Sagrada Familia".

Lista utworów:

 1. THE CULT – "Under the Midnight Sun"
 2. SYLVAN – "Eternity Ends"
 3. SYLVAN – "Posthumous Silence"
 4. SYLVAN – "Bequest of Tears"
 5. KATE BUSH – "Never Be Mine"
 6. GLENN FREY – "You Belong To The City"
 7. DOUBLE – "The Captain of Her Heart"
 8. THE ALAN PARSONS PROJECT – "La Sagrada Familia"
 9. THIS COLD NIGHT – "Denver In November"
 10. 7 RAINBOWS IN EXILE – "What Dreams Are Made For"

Posłuchaj

50:09
Powroty, wspomnienia i ogromne emocje (Konstelacja M./Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

***

Tytuł audycji: Konstelacja M.
Autor audycji: Mateusz Tomaszuk
Data emisji: 11.10.2022
Godzina emisji: 23.09

kc/kor

  


Polecane