Język hiszpański coraz popularniejszy. Czy łatwo się go nauczyć?
2022-10-12, 10:10 | aktualizacja 2022-10-12, 13:10
Język hiszpański z roku na rok staje się coraz popularniejszy. – Ponad 550 mln ludzi na świecie w 21 krajach mówi po hiszpańsku. Ten język ma przede wszystkim warianty leksykalne, słowa są częściej lub rzadziej używane w różnych krajach, a to czasami może być zabawne – mówił w Trójce Abel Murcia, dyrektor Instytutu Cervantesa w Warszawie. W audycji rozmawialiśmy także o zwyczajach związanych z corridą.
Gość Trójki powiedział, że w Hiszpanii używa się innych skrótów, np. OTAN zamiast NATO. – Najważniejsze, żeby zapamiętać, od których słów one pochodzą, dla Hiszpanów ten skrót jest naturalny, ale niekoniecznie jest zrozumiały dla innych – zaznaczył dyrektor Instytutu Cervantesa. Dodał, że w nauce języka obcego ważna jest otwartość. – Nie powinniśmy zbytnio przejmować się popełnianymi błędami. Ważne, aby się na nich uczyć, wyciągać wnioski – stwierdził.
Literatura hiszpańska od lat jest popularna w Polsce
Abel Murcia mówił także o dużym zainteresowaniu literaturą hiszpańską w Polsce już w latach 70. – Wtedy mieliśmy boom literatury latynoamerykańskiej, polskie wydawnictwa publikowały serię hiszpańskojęzycznych książek. Czasami niektóre pozycje z tego kręgu kulturowego pojawiały się wcześniej w Polsce, niż w Hiszpanii. Kiedy wiele lat później tutaj przyjechałem, byłem tym bardzo zaskoczony. Do tej pory widać te książki w polskich księgarniach – zaznaczył.
Siedziba Instytutu Cervantesa mieści się w Madrycie, a jego oddziały działają w ponad 60 miastach całego świata. Instytut Cervantesa jest najważniejszą hiszpańską instytucją państwową utworzoną w celu upowszechniania i nauczania języka hiszpańskiego oraz propagowania kultury hiszpańskiej i hispanoamerykańskiej za granicą.
Posłuchaj
- Język obcy dla każdego. Czy jest możliwa łatwa i szybka nauka?
- Słowne narzędzia. Co daje nam nauka języków obcych?
Corrida – kontrowersyjny zwyczaj
Kultura hiszpańska jest bogata w różne tradycje. Corrida – czyli tradycyjna walka z bykami – od dawna wzbudza wiele kontrowersji. Jej przeciwnicy twierdzą, że sprowadza się ona do torturowania zwierzęcia, które wykrwawia się ku uciesze tłumu. Zwolennicy podkreślają, że corrida to wyjątkowa sztuka łącząca choreografię, kostium i muzykę.
W Madrycie protestowali aktywiści, którzy domagali się zakazu organizowania corrid. – To stereotypowe myślenie o symbolu Hiszpanii, podobnie jak flamenco. 80 procent Hiszpanów nie interesuje się corridą, ale to jeden z naszych produktów eksportowych, ma wsparcie silnego lobby – mówił w Trójce Xavier Bayle, aktywista na rzecz zwierząt.
W 2010 roku w Katalonii udało się przegłosować zakaz walk byków, domagano się także zakazania biegów byków. Dyskusja na temat zabijania zwierząt podczas takich wydarzeń trwa od wielu lat.
Posłuchaj
***
Tytuł audycji: Pora na Trójkę
Prowadzi: Karol Gnat
Gość: Abel Murcia (dyrektor Instytutu Cervantesa w Warszawie)
Autor materiału: Józef Niewiarowski
Data emisji: 12.10.2022
Godzina emisji: 7.22, 8.15
mo/kor