Zakochane łosie. Reportaż "Miłość na bagnie" [POSŁUCHAJ]

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Zakochane łosie. Reportaż "Miłość na bagnie" [POSŁUCHAJ]
Jak brzmi bukowisko? Zapraszamy do wysłuchania reportażu "Miłość na bagnie"Foto: Shutterstock

Wrzesień, październik i listopad to czas godów zwierząt jeleniowatych. Najbardziej znane i najbardziej spektakularne jest rykowisko jeleni szlachetnych. O nim najwięcej się mówi. Bekowisko danieli oraz bukowisko łosi są spokojniejsze i mniej efektowne. Ale czy z tego powodu mniej interesujące? Zachęcamy do wysłuchania reportażu "Miłość na bagnie".

Łoś należy do największych ssaków lądowych Europy: samce mogą osiągać wagę nawet do 700 kilogramów, samice "tylko" do 400 kilogramów. Nic dziwnego, że te z natury spokojne zwierzęta nie należą do bardzo płochliwych. Po wojnie ich populacja w Polsce była poważnie przetrzebiona, jednak obecnie szacowana jest na kilkanaście tysięcy osobników. Dlatego też coraz częściej można je spotkać także poza obszarami leśnymi.

– Dziś w przyrodzie mamy czas bukowiska i rykowiska, czyli zalotów łosi i jeleni. Jestem na krawędzi bagna w Biebrzańskim Parku Narodowym. Otwarte przestrzenie sprzyjają nasłuchiwaniu. W lasach pomaga echo. W warunkach, w jakich jesteśmy teraz, będziemy doskonale słyszeć, gdzie znajduje się stękający łoś – wyjaśniał oprowadzający po parku przyrodnik, Piotr Dombrowski.

Posłuchaj

21:26
Reportaż "Miłość na bagnie" (Reportaż/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Bukowisko łosi

Bukowisko nie jest tak bogate dźwiękowo jak rykowisko, stąd nie każdy wie, że o przedłużenie gatunku w tym czasie dbają zarówno samce (byki), jak i samice (klępy). Czy łatwo spotkać zakochane łosie? Czym różni się bukowisko od rykowiska? Jak brzmi wabiąca adoratorów klępa? Jak zaciekłe walki potrafią toczyć samce?

– Trzeba podkreślić, że jesteśmy w naturalnym środowisku łosi. Całkiem niedaleko swój teren ma jedna z klęp. Być może będą do niej przychodzić byki. U łosi byk odgania rywali, choć bardziej musi liczyć się ze zdaniem klępy, nie tak jak w przypadku jeleni. Łoś musi być delikatny i subtelny dla swojej wybranki. Gdy będzie zbyt agresywny, samica ucieknie – tłumaczył Piotr Dombrowski w reportażu.

Bukowisko. Śpiew łosi/YouTube Lasy Janowskie i okolice


***

Tytuł reportażu: "Miłość na bagnie"
Autorka reportażu: 
Dominika Dębska
Data emisji: 
26.10.2022
Godzina emisji: 
22.10 

kor


Polecane