Rządowy plan obniżenia cen prądu dla samorządów. Prezydent Ciechanowa: otrzymaliśmy już projekt ustawy

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Rządowy plan obniżenia cen prądu dla samorządów. Prezydent Ciechanowa: otrzymaliśmy już projekt ustawy
Z danych Urzędu Regulacji Energetyki wynika, że problem regularnego opłacania rachunków dotyczy głównie odbiorców w gospodarstwach domowych.Foto: KenSoftTH/Shutterstock

– Na mojego mejla wpłynął już projekt ustawy, który dotyczy wprowadzenia maksymalnej stawki dla samorządów. (...) Mamy taryfę określoną na 785 zł/MWh – poinformował w "Trójkowym komentarzu dnia" prezydent Ciechanowa Krzysztof Kosiński. Jak dodał, "najważniejsze jest to, że ze strony rządu padła konkretna deklaracja".

We wtorek premier Mateusz Morawiecki poinformował o wprowadzeniu mechanizmów maksymalnej ceny energii elektrycznej dla podmiotów wrażliwych, w tym dla szpitali, żłobków, uczelni oraz małych i średnich firm. Jak wskazał, cena ta ma nie być wyższa niż 785 zł/MWh.

Prezydent Ciechanowa Krzysztof Kosiński powiedział na antenie Programu 3 Polskiego Radia, iż "najważniejsze jest to, że ze strony rządu padła konkretna deklaracja". – Dziś (wtorek – red.) na mojego mejla wpłynął już projekt ustawy, który dotyczy wprowadzenia maksymalnej stawki dla samorządów. Dotychczas otrzymywaliśmy od spółek Skarbu Państwa oferty o 500-600, a nawet o 1000 proc. wyższe w stosunku do obecnie obowiązujących nas cen za dostawę energii. Teraz mamy tę maksymalną taryfę określoną na 785 zł/MWh – zauważył, dodając, że aktualnie zapoznaje się ze szczegółami proponowanego projektu.

Jak zaznaczył, "w ocenie samorządowców ta cena jest wciąż zbyt wysoka". – Dla mojego miasta oznacza to podwyżkę o 300 proc. – wskazał gość audycji.

Obniżki cen prądu dla samorządów

Zapytany o to, jaka kwota byłaby dla niego akceptowalna, prezydent Ciechanowa odparł, że "granica 500-600 zł/MWh byłaby optymalna". – Mamy świadomość, że nie będziemy płacić tyle, ile płaciliśmy przed tymi umowami, które były zawierane przed agresją rosyjską na Ukrainę – podkreślił, dodając zarazem, że w środę odbędzie się wspólna komisja rządu i samorządów w tej sprawie.

– Liczymy na to, że jeszcze uda się zejść z tej ceny, którą proponuje rząd. Tym bardziej, że kilkanaście dni temu wicepremier Sasin mówił o kwocie 618 zł/MWh. To byłoby już bardziej akceptowalne – podkreślił gość audycji.

Najczęściej czytane

Posłuchaj

9:00
Krzysztof Kosiński o rządowym planie obniżenia cen prądu dla samorządów (Trójkowy komentarz dnia)
+
Dodaj do playlisty
+
 

***

Tytuł audycji: Trójkowy komentarz dnia
Prowadził: Dariusz Wieczorkowski
Gość: Krzysztof Kosiński (prezydent Ciechanowa)
Data emisji: 11.10.2022 r.
Godzina emisji: 18.10

ng//IAR/kor/pr

Polecane