Tomasz Siemoniak: Łukaszenka prowadzi dziwną grę

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Tomasz Siemoniak: Łukaszenka prowadzi dziwną grę
Tomasz Siemoniak jest zdania, że Łukaszenka wie, że zaatakowanie Ukrainy przez Białoruś nie będzie korzystne dla jego krajuFoto: PR3

– Dużo mówi, te wypowiedzi są ostre, też pod adresem Polski, natomiast stara się niewiele robić – powiedział w Programie 3 Polskiego Radia Tomasz Siemoniak, opisując działania prezydenta Białorusi. 

Uruchomienie regionalnego zgrupowania wojsk Rosji i Białorusi na terenie tego drugiego kraju zapowiedział w poniedziałek Alaksandr Łukaszenka, powiadomiła agencja Reutera, powołując się na białoruskie media oficjalne. Jak podaje niezależny białoruski portal Nasza Niwa, Łukaszenka powiedział, że jest to realizacja jego ustaleń z Władimirem Putinem. Białoruś graniczy z Ukrainą od północy i północnego zachodu. W lutym rosyjskie wojska wkroczyły z terytorium Białorusi na terytorium Ukrainy. Teraz terytorium Białorusi wykorzystano do przeprowadzenia ataku rakietowego na ukraińskie miasta.

– Atak jest wyrazem desperacji i coraz większej krytyki Putina wewnątrz Rosji – powiedział Tomasz Siemoniak w "Trójkowym komentarzu dnia". 

Pytany, czy Białoruś dołączy do pełnoskalowej agresji Putina, gość Trójki wskazał, że "Łukaszenka prowadzi dziwną grę". – Dużo mówi, te wypowiedzi są ostre, też pod adresem Polski, natomiast stara się niewiele robić – zauważył Tomasz Siemoniak. – Sądzę, że dokładnie rozumie, że włączanie się w tę wojnę nie jest w interesie Białorusi – dodał.

– Białoruś jest słabszym, mniejszym państwem niż Ukraina. Jaki ma powód, żeby dołączać do tego typu wojny? – pytał Siemoniak.

Przypomniał też, że "Ukraina nigdy żadnej wrogości wobec Białorusi nie przejawiała".

Gość Trójki mówił też o globalnych konsekwencjach ewentualnego użycia przez Rosję broni jądrowej. 


Posłuchaj

8:52
Tomasz Siemoniak o stanowisku Białorusi wobec wojny na Ukrainie (Trójkowy komentarz dnia)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Trójkowy komentarz dnia
Prowadził: Dariusz Wieczorkowski
Gość: Tomasz Siemoniak (były minister obrony, poseł PO)
Data emisji: 10.10.2022 
Godzina emisji: 18.10

fc/kor

Polecane