Reklama

reklama

Sebastian Karpiel-Bułecka o zmaganiach z chorobą i bezcennym wsparciu

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Sebastian Karpiel-Bułecka o zmaganiach z chorobą i bezcennym wsparciu
Sebastian Karpiel-BułeckaFoto: PAP/Grzegorz Michałowski

– Zdecydowałem się wziąć udział w kampanii, bo mnie samego taka choroba dotknęła. Przechodziłem przez nerwicę lękową i wiem, jak ciężko przez to przejść. Jak ciężko też zrozumieć innym to, co się dzieje z osobą, która ma taki problem – mówił w Trójce muzyk Sebastian Karpiel-Bułecka, ambasador akcji "Zobacz człowieka".

Artysta w rozmowie z Piotrem Łodejem przyznał, że doświadczał stygmatyzacji w związku ze swoją chorobą. – Ludzie często patrzą na innych, którzy borykają się z takimi problemami, z niezrozumieniem i niedowierzaniem, jakby nie przyjmowali do wiadomości, że człowiek, który przechodzi przez taką chorobę, mierzy się z wielkimi wyzwaniami natury psychicznej i fizycznej. Ludzie patrzyli na mnie jak na kogoś, kto albo żartuje, albo próbuje się wymigać od obowiązków. Myślę tutaj o graniu koncertów. Nie byłem w stanie wyjść na scenę. Bałem się – wspomina muzyk.

Na podstawie swojego doświadczenia Sebastian Karpiel-Bułecka apeluje, aby nie bagatelizować taki sytuacji, gdy widzimy, że ktoś się zmaga z chorobą, i traktować to, co taka osoba mówi, na poważnie. – Nie należy tego lekceważyć, nie można wyśmiewać i podawać tego, co mówi, w wątpliwość. Tylko pochylić się nad takim człowiekiem, starać się go zrozumieć, wysłuchać. Czasem samo wysłuchanie, próba zrozumienia wiele zmienia – podkreśla.

Odwaga do szukania pomocy

Choroby psychiczne dotykają ludzi w bardzo różnym wieku, o różnorodnym statusie społecznym czy finansowym, także tych, którzy według ludzi ze swojego otoczenia nie powinni mieć żadnych zmartwień, bo są ludźmi sukcesu. Wciąż wiele osób, zwłaszcza w małych miejscowościach, boi się mówić o swoich problemach ze zdrowiem psychicznym. – Ludzie często się wstydzą iść do psychologa, psychiatry po poradę, bo to obciach. To żaden wstyd cierpieć na tego typu schorzenie, trzeba o tym mówić otwarcie. Wyrzucać to z siebie, szukać pomocy. Zadaniem ludzi zdrowych jest pochylenie się nad takim człowiekiem. Nie wyśmiewanie, tylko wyciąganie pomocnej dłoni – podkreśla Sebastian Karpiel-Bułecka.

Ponad 10 procent ludzi na całym świecie zmaga się z problemami zdrowia psychicznego, wynika z danych Światowej Organizacji Zdrowia WHO. Największą grupę stanowią osoby cierpiące na depresję. Niepokojącym zjawiskiem jest wzrost liczby zaburzeń psychicznych wśród dzieci. Z takim problemami boryka się jedno na siedmioro dzieci w wieku od 10 do 19 lat.

Dzieciństwo bez troskliwej opieki

Przypadający 10 października Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego przebiega w tym roku pod hasłem walki ze stygmatyzacją osób z tymi problemami.  – Zdrowie psychiczne jest tak samo ważne jak zdrowie fizyczne, i trzeba o nie dbać. Tymczasem w niemal każdym kraju, rozwiniętym czy rozwijającym się, zdrowie psychiczne to kwestia stygmatyzowana i niedofinansowana. Zaledwie około dwóch procent krajowych budżetów na ochronę zdrowia jest przeznaczane na wydatki związane ze zdrowiem psychicznym. W niektórych krajach to mniej niż dolar na osobę. Tymczasem koszty społeczne tych zaniedbań są ogromne – napisano w komunikacie UNICEF-u, wydanym w związku z Dniem Zdrowia Psychicznego.  

Przeczytaj także:

Wskazano, że u dzieci jednym z głównych czynników wpływających na problemy ze zdrowiem psychicznym jest brak troskliwej opieki rodzica we wczesnym dzieciństwie. – "Na świecie każdego roku około jednego na dwojga dzieci w wieku od 2 do 17 lat doświadcza przemocy fizycznej, emocjonalnej lub seksualnej. Nierozwiązane problemy ze zdrowiem psychicznym rodziców i opiekunów mogą również mieć poważny wpływ na rozwój emocjonalny i fizyczny dzieci. Nawet jedno na czworo dzieci mieszka z rodzicem cierpiącym na zaburzenia psychiczne" – podano. 

Dramatyczne dane dotyczące Polski

Odniesiono się też do sytuacji w Polsce. "Szacuje się, że w Polsce ponad 630 tys. dzieci potrzebuje natychmiastowej, specjalistycznej opieki psychologicznej lub psychiatrycznej. Z roku na rok drastycznie rosną statystyki dotyczące prób samobójczych wśród dzieci i młodzieży. Pogłębiające się problemy zdrowia psychicznego wśród młodego pokolenia w połączeniu z dramatyczną sytuacją systemu psychiatrii dziecięcej stanowią ogromne wyzwanie w walce o kondycję psychiczną dzieci w Polsce" – napisano. 


Posłuchaj

8:54
Sebastian Karpiel-Bułecka o swojej walce z nerwicą lękową i wadze wsparcia innych ludzi (Zapraszamy do Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

 

UNICEF przypomniał dane o samobójstwach dzieci w Polsce, podane za Komendą Główną Policji. W 2021 r. zanotowano 1496 prób samobójczych wśród dzieci i młodzieży, co w stosunku do 2017 r. stanowi wzrost o ponad 100 proc. Organizacja zaapelowała jednocześnie o skuteczne i natychmiastowe wprowadzenie rozwiązań, dzięki którym każdy potrzebujący profesjonalnej pomocy młody człowiek otrzyma niezbędne wsparcie. UNICEF zaznaczył, że bardzo ważna jest rola profilaktyki mającej na celu wspieranie czynników chroniących zdrowie psychiczne młodzieży.

Kampania społeczna "Zobacz człowieka"/Ministerstwo Zdrowia
***

Tytuł audycji: Zapraszamy do Trójki
Prowadzi: Piotr Łodej
Gość: Sebastian Karpiel-Bułecka (artysta muzyk, wokalista, ambasador akcji "Zobacz człowieka")
Data emisji: 10.10.2022
Godzina emisji: 15.40

PAP/gs/kor

Polecane