Muzyczne podróże o poranku

 • Facebook
 • Twitter
 • Wykop
 • Mail
Muzyczne podróże o poranku
Skalpel w Studiu S-3Foto: Cezary Piwowarski/PR

Michał "Grabek" Grabkowski przyzwyczaił już słuchaczy, że sobotni poranek to muzyka spod znaku jazz & bass. To bardzo szerokie ramy dzięki czemu można tu usłyszeć zarówno klasykę, jak i niezwykłe, czasami szybujące w absolutny kosmos, kompozycje – zawsze jednak ciekawe i trzymające wysoki poziom. A wśród wykonawców znajdziemy największe gwiazdy ale też nieznanych muzyków, którzy jednak potrafią zachwycić.

Do formacji, których muzykę "Grabek" chętnie prezentuje, należą pochodzące z Toronto formacje BadBadNotGood oraz The Coockers Quintet. I właśnie od ich kompozycji rozpoczął swój poranny set. Pierwsza z nich z powodzeniem działa już od 12 lat. Zaczynali jako trio – Chester Hansen (bas), Matthew Tavares (klawisze) i Alexander Sowinski (perkusja) – a od 2016 roku współpracuje z nimi również Leland Whitty (sax). Prezentowane przez BadBadNotGood połączenie jazzu z hip hopem i wędrówkami w kierunku muzyki elektronicznej zjednało im zarówno uznanie publiczności, jak i krytyków. Nagrali pięć solowych albumów i współpracowali z takim artystami, jak Kendrick Lamar, Tyler The Creator, Danny Brown czy Gostface Killah.

Z kolei The Cookers Quintet nawiązują do brzmień hard-bopu lat 60., nazwę zaczerpnęli z tytułu płyty "Night of the Cookers" Freddiego Hubbarda. Album "The Path", który ukazał się w sierpniu tego roku, jest czwarty w ich dorobku. Nagrali go z udziałem  Berniego Senensky'ego, legendy kanadyjskiej sceny jazzowej.

Camilla George pochodzi z Nigerii, ale mieszka i tworzy w Wielkiej Brytanii. Jest niezwykle utalentowaną saksofonistką, kompozytorką, producentką i liderką zespołu. Niespełna dwa tygodnie temu ukazała się jej trzeci album. Jego tytuł, płyta "Ibio-Ibio", to hołd dla plemienia z którego pochodzi. Usłyszeć na nim można niesamowitą, wysokoenergrtyczną mieszankę afro beatu, hip hopu i jazzu.

Ekpe/YouTube Camilla George – temat


Polską część muzycznego zestawu reprezentował m.in. wrocławski nu-jazzowy duet Skalpel. Dwaj didżeje, Marcin Cichy i Igor Pudło, wykorzystując głównie polski jazz lat 60. i 70. tworzą na tyle interesujące kompozycje, że od 2004 roku współpracują legendarną wytwórnią Ninja Tune.

 

Lista utworów

 1. BADBADNOTGOOD – Signal From The Noise
 2. THE COOKERS QUINTET – In the Paint (feat. Bernie Senensky)
 3. THE COMET IS COMING – Angel Of Darkness
 4. ALFA MIST – Errors
 5. THEON CROSS – Epistrophy
 6. NUBIYAN TWIST – Through The Noise (Chant No. 2)
 7. WMQ SZCZYL – Chowam w sobie więcej
 8. CAMILLA GEORGE, SANITY AND DARU JONES – Abasi and Atai
 9. CAMILLA GEORGE – Journey Across The Sea
 10. MACIEJ GOŁYŹNIAK TRIO – I Miss You Grandma
 11. SKALPEL – Why Not Jungle
 12. MARTA ZALEWSKA ORCHESTRA – Wymyśliłem Ciebie
 13. CAMILLA GEORGE – Ekpe
 14. CAMILLA GEORGE, SANITY AND DARU JONES – The Long Juju Slave Route of Arochokwu
 15. SNARKY PUPPY – Broken Arrow
 16. NOSTALGIA 77 – Quiet Dawn (Bonobo Mix)
 17. NUBYA GARCIA – Fly Free

Posłuchaj

1:59:08
Michał "grabek" Grabkowski i jego muzyka (Trójka budzi)
+
Dodaj do playlisty
+

***

Tytuł audycji: Trójka budzi: jazz'n'bass
Prowadzi: 
Michał Grabkowski
Data emisji: 
8.10.2022
Godzina emisji:
4.00

pr

Polecane