STT z archiwum Polskiego Radia – "Cyrk odjechał, lwy zostały"

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
STT z archiwum Polskiego Radia – "Cyrk odjechał, lwy zostały"
Krzysztof KowalewskiFoto: PAP/Andrzej Rybczyński

Przypominamy słuchowisko, którego premiera odbyła się w 1995 roku. Otrzymało ono nagrodę główną na festiwalu Prix Italia 1996.

Autorem jest Andrzej Mularczyk (urodzony w Warszawie w 1930 r.) – od ponad 60 lat związany z Polskim Radiem, twórca reportaży, tekstów sztuk dla Teatru PR, scenarzysta słynnych filmów, między innymi "Sami swoi", "Nie ma mocnych", "Kochaj albo rzuć", nagrodzony Honorowym Wielkim Splendorem (1996) oraz Diamentowym Mikrofonem (2005).

Nagrodę Prix Italia otrzymało wcześniej, w 1989 roku, słuchowisko, zrealizowane wg jego scenariusza, pod tytułem "Z głębokości wód" w reżyserii Henryka Rozena.

"Cyrk odjechał, lwy zostały" – to groteskowa opowieść o czasach transformacji, kiedy to tereny Polski opuściły wojska sowieckie, a pozostały po nich tylko popadające w ruinę poligony. Na jednym z nich, pozornie opustoszałym, na skraju lasu, koegzystują reprezentanci "nowej rzeczywistości" oraz dezerter z oddziałów niedawnego okupanta. Trafia do nich para, nieświadoma czyhającego na nią niebezpieczeństwa. Oboje – Jasna i Gabriel – wierzą w "nowy wspaniały ład". Zaskakujący finał tego spotkania stanowi metaforę "szczęśliwego zakończenia". Do nas należy odpowiedź na pytanie, czy happy end był możliwy.

W słuchowisku wystąpili między innymi nieżyjący już aktorzy: Krystyna Królówna (1939-2022), Krzysztof Kowalewski (1937-2021), Wiesław Drzewicz (1927-1996).

Słuchowisko poprzedziła krótka rozmowa z Januszem Kukułą.


Andrzej Mularczyk – "Cyrk odjechał, lwy zostały"    9.10.22, godz.  22.05.

Reżyseria – Janusz Kukuła

Reżyseria dźwięku – Andrzej Brzoska


Obsada

Krzysztof Kowalewski – Gabriel

Ewa Domańska – Jasna

Jerzy Bończak – dezerter Misza – Grisza

Krystyna Królówna – Intercity

Marian Opania – Polepa

Wiesław Drzewicz – Zając

Posłuchaj

54:07
Andrzej Mularczyk "Cyrk odjechał, lwy zostały" (Scena Teatralna Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

 


gs/pr

Polecane