Roślinne fascynacje. Monstery, kaktusy i… okazy kolekcjonerskie

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Roślinne fascynacje. Monstery, kaktusy i… okazy kolekcjonerskie
Jak przypomina Wiktoria Moch rośliny powinniśmy przesadzać na wiosnę, a nie jesienią, kiedy szykują się do zimowego odpoczynkuFoto: Shutterstock/Yuganov Konstantin

– Rośliny są w pierwszej piątce, jeśli chodzi o hobby Polaków – zawraca uwagę Wiktoria Moch, opiekunka roślin. Jej zdaniem zadecydowała o tym m.in. chęć zazielenienia naszego środowiska, tęsknota za naturą w sytuacji, gdy na zewnątrz dominują biurowce i drogi. 

  • Jak dobrać rośliny, które mają szansę stać się prawdziwą ozdobą naszego mieszkania?
  • Dużo wody i słońca czy sucho i w cieniu. Jak poznać, co lubią nasi zieloni domownicy?
  • Roślinne sygnały alarmowe. Na co zwrócić uwagę?

Wśród roślin, na które najczęściej się decydujemy, są m.in. monstery. – Nie są one zbytnio trudne w pielęgnacji, podobnie jak kaktusy czy sukulenty. Jest także szał na kolekcjonerskie rośliny. Niektóre z nich to mutacje genetyczne z wariegacją, czyli białym wybarwieniem – wyjaśnia gość "Zapraszamy na weekend". 

Jak dobrać odpowiednie rośliny?

Co jednak sprawia, że gdy oczarowani jakąś rośliną kupujemy ją, wkrótce po przyniesieniu jej do domu obserwujemy jej żółknące liście i gwałtownie pogarszający się stan? – Bardzo prawdopodobne jest to, że roślina jest źle dobrana do nas i naszego mieszkania. Rośliny dobieramy do właściciela, patrząc na warunki, jakie może zapewnić. Jedna osoba ma okno od wschodu i szuka roślin na parapet, inna szuka czegoś cieniolubnego do łazienki, a ktoś jeszcze chce po prostu roślin na balkon – mówi Wiktoria Moch. 

 Przeczytaj także:

Rośliny są bardzo różne, mniej i bardziej wymagające, potrzebujące stałej wilgotności lub takie, o których podlewaniu można zapomnieć. Dlatego ważny jest dobór roślin, ale także ich obserwacja. – Najlepsza jest metoda prób i błędów i całościowa obserwacji rośliny, co jej pasuje, a co nie – radzi gość Trójki. 

Biała ziemia i opadające liście. Co to znaczy?

Szczególną uwagę powinniśmy poświęcić ziemi i liściom. Sygnałem alarmowym powinna być pleśń w doniczce, przybierająca formę białego nalotu lub plamy na liściach, sugerujące problemy z infekcją grzybową. – Co jakiś czas powinniśmy robić przegląd rośliny: zobaczyć, czy nie mamy na niej szkodników, jak wygląda ziemia – dodaje Wiktoria Moch. Kwestią, o której często zapominamy, jest także poparzenie rośliny, do którego może dochodzić, jeśli nielubiąca słońca roślina stoi na parapecie, gdzie dominuje silna operacja słoneczna. 


Posłuchaj

6:38
Dom cały w kwiatach. Jak zadbać o nasze rośliny? (Zapraszamy na weekend)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Łódź zaprasza w ten weekend na kolejną odsłonę ogólnopolskich targów roślin. Poprzednie edycje wydarzenia cieszyły się ogromną popularnością. 

Dlaczego MONSTERA ma zwiędnięte liście ? Dlaczego liście monstery opadają i się zwijają ?/Make Your Life Greener

*** 

Tytuł audycji: Zapraszamy na weekend
Prowadzi: Piotr Firan
Gość: Wiktorka Moch (opiekunka roślin)
Data emisji: 7.10.2022
Godzina emisji: 12.14

gs/kor

Polecane