WOT. Przed jakimi zadaniami stają teraz żołnierze?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
WOT. Przed jakimi zadaniami stają teraz żołnierze?
Kijewo, 11.07.2022. Ostatnia edycja szkolenia z zakresu COMBAT MEDIC (medycyny taktycznej) realizowanego dla żołnierzy WOT przez instruktorów z USA, w ramach współpracy CSWOT z Gwardią Narodową Stanu IllinoisFoto: PAP/Tytus Żmijewski

– Jesteśmy pierwszą brygadą Wojsk Obrony Terytorialnej przeznaczoną ściśle do ochrony terenu zurbanizowanego. Nasze zadane to ochrona ludności w granicach Warszawy – mówi st. kpr. Przemysław Łuszczki, przywołując przykład 112. Brygady Terytorialnej Wojsk Ukrainy, które odparły atak na Kijów. – Ich wzorem my będziemy realizowali obronę ludności naszej stolicy – podkreśla. 

– W czasie pokoju i w czasie zagrożeń niemilitarnych my też jesteśmy do dyspozycji władz Warszawy, aby przeciwdziałać sytuacjom kryzysowym. To są dwa komponenty, które mają wspólną realizację. Nasze ćwiczenia polegają na podwójnym zastosowaniu naszych umiejętności. My jako brygada będziemy szkoleni w kierunku ratowania ludności cywilnej. Te działania pokrywają się zarówno przy zagrożeniach w militarnych czy w kryzysie jak choćby katastrofa warszawskiej rotundy przed laty. Właśnie w takich poszukiwaniach przy zawalonych budynkach my też będziemy wykorzystywani – dodaje gość "Klubu Trójki".

Spadkobiercy tradycji Armii Krajowej

WOT kontynuują tradycje Armii Krajowej - powiedział wicepremier, szef MON Mariusz Błaszczak, dodając, że formacja przyczynia się do zdolności do odstraszania i ma jej służyć planowany Komponent Obrony Pogranicza. Minister obrony, który wziął w środę w podwarszawskim Zegrzu udział w obchodach święta WOT i pięciolecia tego rodzaju sił zbrojnych, wyraził przekonanie, że gdyby zadał takie pytanie, weterani AK odpowiedzieliby, że są dumni z żołnierzy WOT, "bo wszyscy jesteśmy z was dumni".

 Przeczytaj także:

W sobotę rozpoczynają się pierwsze szesnastodniowe szkolenia podstawowe ochotników w nowych brygadach WOT powołanych w tym roku - kolejno w 20. Przemyskiej Brygadzie OT, 19. Nadbużańskiej Brygadzie OT i 18. Stołecznej Brygadzie OT. W czerwcu wicepremier, minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak wyznaczył dowódców do nowoformowanych brygad. Proces formowania jednostek ma ma potrwać do 2025 roku. Jak informuje WOT, Do tego czasu w strukturze każdej z brygad powstaną dowództwo i sztab, po trzy bataliony lekkiej piechoty oraz pododdziały wsparcia i zabezpieczenia.


Posłuchaj

49:22
WOT ma już 5 lat. Jak wyzwania przyniósł ten czas? (Klub Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Zadania czasu wojny, zadania czasu pokoju

Koncepcja obecnych WOT, do których mogą wstępować zarówno ochotnicy bez wcześniejszego przygotowania wojskowego, jak i rezerwiści, została przyjęta w kwietniu 2016, gdy szefem MON był Antoni Macierewicz, 1 stycznia 2017 WOT zostały powołane jako odrębny rodzaj sił zbrojnych. Obecnie WOT, które podlegają bezpośrednio ministrowi obrony, liczą 18 brygad i ponad 34 tys. żołnierzy. Ich misją w czasie pokoju jest przeciwdziałanie skutkom klęsk żywiołowych oraz wsparcie akcji ratowniczych, a w czasie wojny są przewidziane do wsparcia wojsk operacyjnych. 

ZOSTAŃ SAPEREM!/Wojska Obrony Terytorialnej

***

Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi: Wojciech Reszczyński
Goście: st. kpr. Przemysław Łuszczki, kpr. Jarosław Szydłowski, szer. Arleta Aleksandruk
Data emisji: 6.10.2022
Godzina emisji: 21.09

IAR/PAP/GS

Polecane