Film "Zdarzyło się" – trudne społeczne tematy w oparciu o książkę noblistki

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Film "Zdarzyło się" – trudne społeczne tematy w oparciu o książkę noblistki
Reżyserka filmu "Zdarzyło się" Audrey Diwan ze weneckim Złotym LwemFoto: PAP/Photosho/Ottavia Da Re / Avalon

Problemy społeczne Francji lat 60. pokazane przez pryzmat osobistej historii młodej kobiety – taką tematykę podejmuje film "Zdarzyło się", oparty na książce nagrodzonej literackim Noblem Annie Ernaux. Obraz trafi do polskich kin za trzy tygodnie.

Film "Zdarzyło się" w reżyserii Audrey Diwan zdobył Złotego Lwa na ubiegłorocznym festiwalu w Wenecji. Był też pokazywany na kilku polskich festiwalach filmowych, a od 28 października będzie dostępny w kinowej dystrybucji. Można się spodziewać sporego zainteresowania widzów, bo jego scenariusz oparty jest na książce "L'événement" francuskiej pisarki Annie Ernaux, która właśnie zdobyła literacką nagrodę Nobla.

Akcja filmu rozpoczyna się w 1963 roku, gdy jego główna bohaterka, studentka literatury francuskiej, zachodzi w nieplanowaną ciążę. Aborcja jest w tamtych czasach zakazana, a samotne matki są stygmatyzowane. Anne nie chce urodzić dziecka, bo to przekreśliłoby jej życiowe plany i marzenia. Pochodzi z prowincji i jest jedyną przedstawicielką swojej robotniczej rodziny na wyższej uczelni. Ta historia nawiązuje do życiorysu samej Ernaux, która znaczną część swojej twórczości oparła na wątkach autobiograficznych.

Obecna cały czas

Mocną stroną filmu "Zdarzyło się" jest gra Anamarii Vartolomei. Odtwórczyni postaci głównej bohaterki dostała za tę rolę nagrodę Cezar. – Kamera towarzyszy jej przez cały czas, nie ma chyba żadnych scen, w których głównej bohaterki by nie było na ekranie. Coraz bardziej rozumiemy problem, z którym ona się mierzy, atmosfera cały czas jest gęsta – opowiadał w Trójce Maciej Zabojszcz z firmy dystrybucyjnej Aurora Films.

Rozmówca Ryszarda Jaźwińskiego porównał obraz Audrey Diwan do nagrodzonego Złotą Palmą w Cannes rumuńskiego filmu "4 miesiące, 3 tygodnie i 2 dni" sprzed 15 lat. Opowiadał on podobną historię, z tym że umiejscowioną w innym czasie i miejscu. – Opresja systemu jest tam oczywiście znacznie większa, bo co innego Rumunia Ceaușescu, a co innego Francja w latach 60. Ale efekty tej społecznej sytuacji są takie same, tzn. samotność dziewczyny, której nikt nie rozumie, która boi się mówić, rozmawiać. Atmosfera staje się klaustrofobiczna, mimo że tutaj mamy wiosnę, ładną pogodę, wizyty na plaży. Natomiast to całkowicie kontrastuje z tym, co przeżywa bohaterka – mówił gość audycji "Trójkowo, filmowo".


Posłuchaj

7:01
Rozmowa z Maciejem Zabojszczem o filmie "Zdarzyło się" (Trójkowo, filmowo)
+
Dodaj do playlisty
+

***

Tytuł audycji: Trójkowo, filmowo
Prowadzi: Ryszard Jaźwiński
Gość: Maciej Zabojszcz (firma dystrybucyjna Aurora Films)
Data emisji: 7.10.2022
Godziny emisji: 13.13

kc/kor


Polecane