Sport plus muzyka równa się morze endorfin

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Sport plus muzyka równa się morze endorfin
Połączenie ćwiczeń fizycznych z muzyką przynosi świetne efektyFoto: Shutterstock/photobyphotoboy

Ćwiczenia fizyczne i słuchanie muzyki to połączenie idealne. To, co intuicja podpowiada każdemu z nas, potwierdzają też autorytety w dziedzinie psychologii.

Uprawianie sportu powoduje, że nasz organizm wytwarza endorfiny, poprawiające nasz nastrój. Podobnie działa słuchanie ulubionej muzyki. Dlatego kombinacja tych dwóch aktywności może być prawdziwą bombą endorfinową, która przyda się szczególnie jesienią, gdy dni są coraz krótsze, a za oknem szybko robi się szaro.

Jakiego rodzaju muzyki powinniśmy zatem słuchać, ćwicząc, aby uzyskać optymalne efekty? – Nie ma jednej uniwersalnej recepty – mówił w Trójce psycholog sportu Mateusz Minda. – Każdy ma swoje ulubione utwory, które dodają mu energii i powodują, że jest w stanie się zrelaksować. To jest kwestia bardzo indywidualna.

Osoby profesjonalnie uprawiające sport powinny jednak zasięgnąć opinii fachowców i skonsultować swoją playlistę z psychologiem. Różna muzyka może się bowiem przydać przed startem, w zależności od tego, w jakim stanie psychicznym znajduje się sportowiec. – Jeżeli przed zawodami czujemy się senni, będziemy potrzebowali muzyki, która doda nam energii. A jeżeli mamy jej za dużo lub dotyka nas jakiś atak paniki, wtedy będziemy poszukiwali muzyki, która da nam spokój, wyciszenie i relaks. Tu może pomóc odpowiednia wiedza psychologiczna – tłumaczył gość "Pory na Trójkę".

Mateusz Minda zdradził, że polscy sportowcy najchętniej słuchają rodzimego hip-hopu oraz energetycznej muzyki filmowej.


Posłuchaj

4:46
Sport i muzyka - para idealna (Pora na Trójkę)
+
Dodaj do playlisty
+

Czytaj też:

***

Tytuł audycji: Pora na Trójkę
Prowadzi: 
Łukasz Sobolewski
Gość: 
Mateusz Minda (psycholog sportu)
Data emisji: 
7.10.2022
Godzina emisji: 
7.13

kc/kor

Polecane