"O te rozwiązania apelowały samorządy". Prezydent Stalowej Woli podsumował spotkanie z premierem

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
"O te rozwiązania apelowały samorządy". Prezydent Stalowej Woli podsumował spotkanie z premierem
Problemy powinno się rozwiązywać przy stole przez konkretne merytoryczne propozycje, a nie przez protesty uliczne - powiedział Lucjusz NadbereżnyFoto: Twitter/@PremierRP

- To jest naprawdę wyjątkowo dobry czas dla samorządu, świadczą o tym liczby. Rekordowe środki są przekazywane na inwestycje - powiedział w Programie 3 Polskiego Radia Lucjusz Nadbereżny, prezydent Stalowej Woli. 

Mateusz Morawiecki spotkał się w KPRM z przedstawicielami samorządów. Premier zapowiedział rozwiązania mające na celu zamrożenie cen energii dla samorządów oraz małych i średnich przedsiębiorstw. Program wsparcia dla instytucji samorządowych będzie miał charakter podobny do zamrożenia cen energii do poziomu 2 tys. kilowatogodzin dla gospodarstw domowych. Ma on objąć przede wszystkim wrażliwe instytucje samorządowe takie jak placówki oświatowe i kulturalne oraz lokalną służbę zdrowia.

"Będziemy objęci ochroną taryfową"

Prezydent Stalowej Woli ocenił w audycji "Trójkowy komentarz dnia", że spotkanie było bardzo merytoryczne, oparte na faktach, na konkretnych propozycjach przedstawionych przez premiera i minister Annę Moskwę. - To są te rozwiązania, o które apelowały samorządy - stwierdził Lucjusz Nadbereżny. 

Zaznaczył, że w przyszłym tygodniu ma być złożona ustawa, która będzie taryfikować samorządy w uprzywilejowany sposób. - Będziemy objęci ochroną taryfową - podkreślił.

- To bardzo ważna informacja dla wszystkich samorządów, które dzisiaj może zbyt pochopnie kreują plany zamykania instytucji, szkół, niepotrzebnie siejąc panikę - wskazał. Dodał, że "rząd już wprowadził bardzo dużo rozwiązań chroniących instytucje wrażliwe".

Przy stole, nie na ulicy

Nadbereżny zwrócił uwagę, że szukanie rozwiązań problemów - szczególnie przez tych, którzy uczestniczą w sprawowaniu władzy publicznej, a do tych zaliczają się samorządy - "powinno się odbywać przy stole przez konkretne merytoryczne propozycje, a nie przez protesty uliczne".

Jego zdaniem obecna sytuacja samorządów nie daje podstaw do narzekania. - To jest naprawdę wyjątkowo dobry czas dla samorządu, świadczą o tym liczby. Rekordowe środki są przekazywane na inwestycje. Ostatnio przekazano kwoty w wysokości blisko 14 mld zł na pokrycie wydatków bieżących - wskazał. 

Posłuchaj

9:25
Lucjusz Nadbereżny o rządowym wsparciu samorządów (Trójkowy komentarz dnia)
+
Dodaj do playlisty
+

* * *

Audycja: Trójkowy komentarz dnia
Prowadzi: Bartłomiej Graczak
Gość: Lucjusz Nadbereżny (prezydent Stalowej Woli)
Data emisji: 6.10.2022
Godzina emisji: 18.10

fc/kor

Polecane