Annie Ernaux – Nobel za twórczość opartą na osobistych przeżyciach

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Annie Ernaux – Nobel za twórczość opartą na osobistych przeżyciach
Annie Ernaux, francuska pisarka została tegoroczną laureatką literackiej Nagrody NoblaFoto: PAP?DPA Jan Woitas

W oparciu o własne doświadczenia Annie Ernaux pokazuje w swoich książkach świat ludzi z nizin społecznych, przełamuje tabu, a jednocześnie przedstawia spory kawałek najnowszej historii Francji – tak goście audycji "Trójka do trzeciej" mówili o twórczości świeżo upieczonej noblistki.

Tegoroczna laureatka literackiego Nobla Annie Ernaux z pewnością w najbliższym czasie stanie się obiektem wzmożonego zainteresowania ze strony miłośników literatury. Profesor Remigiusz Forycki z Instytutu Romanistyki UW sugeruje, aby przygodę z twórczością francuskiej pisarki rozpocząć od jednej z dwóch książek: "Miejsce", napisanej jeszcze w latach 80., lub "Lata", z pierwszej dekady XXI wieku. Obie powieści oparte są na wątkach autobiograficznych, co jest cechą charakterystyczną twórczości noblistki. – W zasadzie cały czas przewijają się tam wątki związane z jej życiem, z wydarzeniami, które dotyczą jej rodziny czy męża, z którym się rozwiodła – mówił gość "Trójki do trzeciej".

Profesor Forycki przewiduje, że Nagroda Nobla dla Annie Ernaux nie tylko dowartościuje współczesną literaturę francuską, ale spowoduje też, że więcej książek tej autorki zostanie przetłumaczonych na język polski. – To dobrze, bo ta pisarka związana jest ze światem ludzi "ukąszonych", wywodzących się z biednych rodzin. Sama miała korzenie, które nauczyły ją życia.


Posłuchaj

4:36
Prof. Remigiusz Forycki o twórczości Annie Ernaux (Trójka do trzeciej)
+
Dodaj do playlisty
+

Etnolożka samej siebie 

Prezentując kandydaturę Annie Ernaux, przedstawiciel Komitetu Noblowskiego nazwał pisarkę "etnolożką samej siebie". Takie określenie podoba się Krzysztofowi Jaroszowi, który przetłumaczył na polski książkę "Lata". – To, co ona uprawia, to nie jest czysta autobiografia. Opisując swoje życie, co jej się przytrafiło i jak się zmieniała, nie mówi tylko "ja", ale też "my". Ta forma może oznaczać jej rodzinę, klasę szkolną, klasę społeczną, Francuzki jej pokolenia czy w ogóle Francuzów.

Rozmówca Katarzyny Cygler zwrócił też uwagę na gruntowną przemianę, jaką przeszła w swym życiu Ernaux. Wychowywana w konserwatywnej rodzinie, zgodnie z tradycyjnymi wartościami, stała się piewczynią wolności, zwłaszcza w dziedzinie emancypacji kobiet. W swojej ostatniej książce pisarka opowiada o związku z dużo młodszym, atrakcyjnym mężczyzną. – Ona odwróciła role, bo zazwyczaj to starsi mężczyźni są widywani z dużo młodszymi od siebie kobietami. Kolejna rzecz jest taka, że ona widzi w tym młodym chłopaku z robotniczej rodziny odbicie samej siebie sprzed lat – mówił gość Trójki.


Posłuchaj

5:00
Krzysztof Jarosz o Annie Ernaux (Trójka do trzeciej)
+
Dodaj do playlisty
+

Źródło: YouTube Komitet Noblowski

***

Tytuł audycji: Trójka do trzeciej
Prowadzi: Katarzyna Cygler
Goście: Prof. Remigiusz Forycki (Instytut Romanistyki UW), Krzysztof Jarosz (tłumacz)
Data emisji: 6.10.2022
Godzina emisji: 13.38

kc/kor


 

Polecane