31.01.-6.02.2011

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
31.01.-6.02.2011
PartiaFoto: Fot.: oficjalna strona zespołu

Przed południem: Umrzeć jak James Dean - The Best Of Partia, po południu: Red Box - Plenty.

Posłuchaj

Grzegorz Hoffmann o płytach tygodnia 30.01-6.02
+
Dodaj do playlisty
+

/
Przed południem: Umrzeć jak James Dean - The Best Of Partia

Zbiór najlepszych dokonań zespołu z całego okresu działalności. Płyta przynosi niezapomniany i ciągle niezawodny zestaw największych hitów grupy, które pokazują o ile kroków Partia wyprzedzała swoją twórczością muzyczne trendy w czasach, w których przyszło jej działać.

Nagrania takie jak: „Warszawa i ja”, „Chciałbym umrzeć jak James Dean”, „Dziewczyny kontra chłopcy”, „Światła miasta”, „Powietrze”… nadal emanują świeżością i aktualnością od lat goszcząc na playlistach rozgłośni radiowych. Teksty Lesława wciąż intrygują, zaskakują celnością obserwacji stanowiąc samodzielną jakość w połączeniu z dokonaniami muzycznymi lidera zespołu. Mimo pozycji, jaką Partia zdobyła sobie na scenie muzycznej, zespół nigdy nie doczekał się albumu ze swoimi najlepszymi utworami.

Lista utworów:

1. Warszawa i ja
2. Pociąg do nikąd
3. Tydzień i jeden dzień
4. Piękny chuligan
5. Kieszonkowiec Darek
6. Prawdziwy partner
7. Chciałbym umrzeć jak James Dean
8. Adam West
9. Kobiety
10. 30 dni i 30 nocy
11. Oskar Hell
12. Światła miasta
13. Skinhead Girl
14. Nieprzytomna z bólu
15. Powietrze
16. Dziewczyny kontra chłopcy (Bonus Track)
17. Żoliborz - Mokotów (Bonus Track)

 

Okładka

Po południu: Red Box - Plenty

Historia zatoczyła pełne koło. Po dwóch wspaniałych singlach nagranych w pierwszej połowie lat 80. dla Cherry Red („Chenko” i „Saskatchewan”) kultowa grupa Red Box wydaje w barwach swej starej firmy nowy album, „Plenty”.

Red Box zniknął ze sceny w 1990 roku, ale pamięć o nim pozostała. Dwa nagrane już dla WEA albumy „The Circle & The Square” (1985) i „Motive” (1990) cieszą się statusem płyt kultowych. Jeden z założycieli zespołu, Simon Toulson-Clarke nie całkiem jednak poświęcił swoje muzyczne ambicje na rzecz swej pasji żeglarskiej. W swoim studiu spotykał się regularnie wraz z kilkoma zaprzyjaźnionymi muzykami, a rezultaty tych spotkań okazały się na tyle obiecujące, że postanowił nowopowstałe piosenki nagrać już w profesjonalnych warunkach i wydać je na płycie – pod starym szyldem.

Gdyby szukać punktu odniesienia w przeszłości, nowy album „Plenty” bliższy jest stylistycznie bardziej atmosferycznemu, przesyconemu orkiestrowymi aranżacjami „Motive”, co nie powinno być wadą dla fanów „The Circle & The Square”. Nowe piosenki, bardzo liryczne i melancholijne, wymagały takiej właśnie bogatszej orkiestracji i raczej akustycznych niż syntetycznych brzmień.

Świetnymi nabytkami nowego Red Box jest młoda pieśniarka Emily Maguire, której głos przydaje niektórym utworom eterycznej magii, oraz ogromnie utalentowany multiinstrumentalista Derek Adams, niegdyś związany z grupami Dream Syndicate i The Act.

Lista utworów:

1. Stay         
2. Hurricane         
3. Without         
4. Plenty         
5. The Sign         
6. Brighter Blue         
7. I've Been Thinking Of You         
8. Don't Let Go         
9. Say What's In Your Head         
10. It's True         
11. Sacred Wall         
12. Let It Rain         
13. Green         
14. Never Let It Be Said

Polecane