Znamy laureatów Young Design 2022

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Znamy laureatów Young Design 2022
Projektanci nagrodzeni w konkursie Young Design 2022Foto: materiały prasowe

Podczas uroczystej Gali Konkursu Young Design przyznano nagrody projektantom młodego pokolenia, którzy w tym roku zaprezentowali najlepsze projekty realizujące ideę dobrostanu i podnoszenia jakości życia. Motyw konkursu nawiązywał do patrona 2022 roku — Ignacego Łukasiewicza.

Główną nagrodę - stypendium im. prof. Wandy Telakowskiej - ufundowaną przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. dr. hab. Piotra Glińskiego otrzymał Mateusz Żurek, student wzornictwa Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, za projekt "Przyczepa Socjalna – dobrostan na budowie". To odpowiedź na zapotrzebowanie sektora budowlanego. Projektant, znając branżę z własnego doświadczenia, dążył do umieszczenia na niewielkiej przestrzeni przyczepy wszystkich niezbędnych udogodnień zaspokajających potrzeby pracowników. 

List z gratulacjami dla laureatów przekazał premier Mateusz Morawiecki, który objął honorowy patronat nad Konkursem. Tegoroczna edycja Young Design odbywa się w szczególnym czasie, gdy za naszą wschodnią granicą decydują się przyszłe losy Europy. (...) "Postrzegam wzornictwo jako dyscyplinę ściśle humanistyczną, w której nie chodzi o meblowanie świata, ale o to, by uczynić go bardziej przyjaznym, bardziej zrozumiałym" - napisał w liście Prezes Rady Ministrów.

Przyznano również nagrody partnerów i patronów:

  • Nagrodę Fundacji Agencji Rozwoju Przemysłu S.A. otrzymał Jakub Garstkiewicz za projekt Molles.
  • Nagrodę Prezesa Polskiej Fundacji Narodowej otrzymała Paulina Woźny, autorka projektu Noeza. Mebel hybrydowy dedykowany mikroprzestrzeni.
  • Nagrodę Prezesa Agencji Rozwoju Przemysłu S.A. otrzymała Małgorzata Kostacińska za projekt Sensoria.
  • Nagrodę Totalizatora Sportowego Sp. z o.o. oraz nagrodę rzeczową Ministerstwa Edukacji i Nauki otrzymała Alicja Hajduk, aktorka projektu Well.be.
  • Nagrodę Prezesa Operator ARP Sp. z o.o. otrzymał Adam Friedrich za projekt Przestrzeń osobista.

Konkurs Young Design kierowany jest przede wszystkim do studentów i absolwentów wzornictwa, sztuki, grafiki, malarstwa i architektury. Młodzi projektanci zgłosili do konkursu blisko 70 prac, z których dziesięciu finalistów zaprezentowało się przed interdyscyplinarnym jury.


Finałowe projekty można oglądać na wystawie w siedzibie Instytutu Wzornictwa Przemysłowego przy ulicy Świętojerskiej 5/7 w Warszawie do końca października.

Trójka jest patronem medialnym konkursu. 

materiały prasowe/gs/kor


 

Polecane