Bolków – ważny punkt na zamkowej mapie Polski

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Bolków – ważny punkt na zamkowej mapie Polski
Niezwykła budowla owiana legendami - zamek w Bolkowie Foto: Shutterstock

To jeden z najważniejszych punktów na zamkowej mapie Polski. Zamek Bolków i położony nieopodal Zamek Świny ulokowane zostały nieopodal Wałbrzycha. Jaką historię skrywają? Dlaczego warto je odwiedzić? – Sprawdzaliśmy w "Trójce po królewsku".

– Zamek w Bolkowie zawdzięcza swoją nazwę księciu Bolkowi II Łysemu. Po raz pierwszy w dokumentach wzmiankowany był już w drugiej połowie XIII wieku. Swoją wielkość i świetność zawdzięcza księciu świdnicko-jaworskiemu. To on wzniósł tę gotycką budowlę, otoczoną grubymi murami z dużym systemem bram. To właśnie wtedy powstała najsłynniejsza i jedyna w naszym kraju wieża dziobowa. Została zbudowana na planie koła. Od strony północno-zachodniej przechodziła w tak zwane ostrze tak, by trakcie ataku pociski armatnie ślizgały się po jej murach – wyjaśniał w Trójce Marek Gaworski, autor książek o zamkach i pałacach.

Budowla obronna 

Budowla wielokrotnie odpierała ataki wroga. Nie udało się to jednak w trakcie wojny trzydziestoletniej. Wydarzenie zakończyło okres świetności zamku. Załoga skapitulowała pod ostrzałem artyleryjskim Szwedów. Zamek do dziś nie podniósł się z prawdziwej ruiny –  przyznał gość Marty Piaseckiej w Programie 3 Polskiego Radia. – Polecam zwiedzić zamkową wieżę. Można z niej dostrzec między innymi Zamek Świny, oddalony o zaledwie kilkanaście kilometrów – dodał.

Posłuchaj

3:12
Zamek w Bolkowie – ważny punkt na zamkowej mapie Polski (Trójka po Królewsku)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Nie tylko zamkowe mury

Z zamkiem związane są liczne legendy. Należ do nich opowieść o miłości księcia Bolka i Kunegundy, upiorze, który wysysał w nocy krew z niewiast, a także legenda o białej damie, która  nocami straszy w murach budowli.  Zamek Bolków jest doskonale znany nie tylko turystom, ale także fanom muzyki gotyckiej i industrialnej. Na jego terenie co roku odbywa się nietuzinkowy festiwal.

Zamek w Bolkowie / Dolny Śląsk

***

Tytuł audycji: Trójka po królewsku
Prowadzi: Marta Piasecka
Data emisji: 5.10.2022
Godzina emisji: 9.35

zch/kor

Polecane