Seweryński: sprawność fizyczna jest ważną cechą wszechstronnego aktora

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Seweryński: sprawność fizyczna jest ważną cechą wszechstronnego aktora
Tom Cruise na planie "Mission Impossible 7" w Rzymie Foto: shutterstock.com/Gennaro Leonardi

– Wykorzystanie swojego ciała to jeden z instrumentów aktorskiego warsztatu. Ruch i sprawność fizyczna są bardzo ważne w czasie edukacji przyszłych aktorów – mówił w Trójce Piotr Seweryński, dziekan Wydziału Aktorskiego PWSFTviT w Łodzi.

Kaskaderzy są chętnie zatrudniani między innymi przy różnych produkcjach filmowych. Choć niektórzy aktorzy  jak Tom Cruise  z usług kaskaderów nie korzystają. O sztuczkach kaskaderskich i innych ciekawych umiejętnościach (jak szermierka, akrobatyka czy jazda konna) nauczanych w szkołach aktorskich rozmawialiśmy z Piotrem Seweryńskim, dziekanem Wydziału Aktorskiego Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera w Łodzi.

Ważna jest świadomość własnego ciała

Gość Trójki podkreślił, że rytmika, taniec, technika ruchu scenicznego, joga to bardzo ważne elementy kształcenia.  Na zajęciach z wymowy uruchamiamy całe ciało, aby dźwięk i kształt słowa były właściwe. Na zajęciach z szermierki przygotowujemy studentów do ewentualnych walk na scenie lub filmowym planie. Chodzi o świadomość własnego ciała i odwagę w jego wykorzystaniu  zaznaczył.

Komfort pracy w trudnych sytuacjach

Na planie działają zespoły kaskaderskie, które czasami zastępują aktora w trudnych sytuacjach.  To, czego uda się nauczyć w czasie studiów, może być bazą do zbudowania poczucia komfortu pracy. Organizujemy obozy konne, te umiejętności też się mogą przydać. Niektórzy ze studentów rozwijają później swoje pasje, związane choćby ze sztukami walki lub jogą  dodał.


Posłuchaj

6:36
"Sprawność fizyczna jest ważną cechą wszechstronnego aktora" (Trójka do trzeciej)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Trójka do trzeciej
Prowadzi: Katarzyna Cygler
Data emisji: 5.10.2022
Godzina emisji: 13.45

mo/kor

Polecane