Nick Cave i Roger Hodgson na początek konstelacyjnej drugiej setki

 • Facebook
 • Twitter
 • Wykop
 • Mail
Nick Cave i Roger Hodgson na początek konstelacyjnej drugiej setki
Nick Cave wystąpił w "Konstelacji M."Foto: PAP/Photoshot/Dafydd Owen/Avalon

Rock gotycki, zimna fala czy art rock – to gatunki miłe dla uszu stałych słuchaczy "Konstelacji M.". Nie zabrakło ich również w 101. wydaniu audycji, z udziałem m.in. Rogera Hodgsona, Nicka Cave'a oraz wokalistki o imieniu Eivør.

To wydanie audycji rozpoczęło się od dźwięków romantycznego gotyckiego rocka z domieszką cold wave – tak bowiem Mateusz Tomaszuk zdefiniował twórczość brytyjsko-amerykańskiego zespołu Double Echo. Chwilę później muzyczny wektor przesunął się w stronę art rocka, za sprawą Rogera Hodgsona. Ten wokalista i multiinstrumentalista w 1983 roku opuścił grupę Supertramp, której był współzałożycielem, by rozpocząć karierę solową. Jej pierwszym namacalnym owocem był krążek "In the Eye of the Storm", którego fragment zabrzmiał w "Konstelacji M.".

Eivør Pálsdóttir – tak nazywa się pochodząca z Wysp Owczych wokalistka, która swoje płyty podpisuje wyłącznie imieniem. Sceniczną karierę rozpoczęła, mając zaledwie 15 lat, w 1999 roku, a już rok później ukazał się jej debiutancki album. Wśród kilkunastu pozycji w jej dotychczasowej dyskografii jest koncertowy longplay "Live in Tórshavn" (2018), który – według gospodarza "Konstelacji M." – idealnie nadaje się do słuchania przy kominku w długie, jesienne wieczory.

W dalszej części audycji usłyszeliśmy jeszcze m.in. Nicka Cave'a. Tym razem jednak sławny Australijczyk nie wydał z siebie głosu, a jedynie zagrał w duecie z kolegą z zespołu The Bad Seeds Warrenem Ellisem. Ich wspólny utwór "Bright Horses" pochodzi ze ścieżki dźwiękowej do filmu "Blondynka" opowiadającego o życiu Marilyn Monroe. Jako rozgrzewka przed zbliżającymi się koncertami formacji The Cure w Krakowie i Łodzi posłużyła natomiast jedna z mniej znanych kompozycji w wykonaniu Roberta Smitha i spółki, czyli "Sinking" z płyty "The Head on the Door" z 1985 roku.

Lista utworów:

 1. DOUBLE ECHO – "Water’s Edge"
 2. ROGER HODGSON – "Only Because Of You"
 3. EIVOR – "Falling Free (Live in Torshavn)"
 4. NICK CAVE & WARREN ELLIS – "Bright Horses (Instrumental)"
 5. DAYS OF FATE – "The Fateful Garden"
 6. CHANDEEN – "Welcome The Still"
 7. OATHBREAKER – "I’m Sorry, This Is"
 8. JACKSON C. FRANK – "I Want To Be Alone"
 9. THE CURE – "Sinking"
 10. AINDULMEDIR – "Book Of Towers"

Posłuchaj

50:03
Nick Cave i Roger Hodgson na początek drugiej setki (Konstelacja M./Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

***

Tytuł audycji: Konstelacja M.
Autor audycji: Mateusz Tomaszuk
Data emisji: 4.10.2022
Godzina emisji: 23.09

kc/kor

 


Polecane