Nota dyplomatyczna ws. reparacji. Wiceszef MSZ: efekt edukacyjny już osiągnęliśmy

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Nota dyplomatyczna ws. reparacji. Wiceszef MSZ: efekt edukacyjny już osiągnęliśmy
Szymon Szynkowski vel SękFoto: PR

- Będziemy czekać na odpowiedź i w zależności od jej treści podejmiemy kolejne kroki - zapowiedział w Programie 3 Polskiego Radia Szymon Szynkowski vel Sęk. Wiceminister spraw zagranicznych odniósł się w ten sposób do sprawy przekazania władzom niemieckim noty dyplomatycznej, która została sporządzona na podstawie raportu o stratach poniesionych przez Polskę w latach 1939-1945.

MSZ potwierdziło, że skierowało do władz niemieckich notę dotyczącą reparacji wojennych. Dokument został sporządzony na podstawie raportu o stratach poniesionych przez Polskę w wyniku agresji i okupacji niemieckiej w czasie II wojny światowej, w latach 1939-1945. Szacuje on szkody wojenne Polski na 6 bln 220 mld 609 mln zł.

Szymon Szynkowski vel Sęk ocenił, że najbardziej długotrwałym etapem w "dochodzeniu praw" było przygotowanie raportu, który powstawał z udziałem szerokiego grona ekspertów. - Następnie już znacznie krócej, bo około miesiąca, trwało przygotowanie noty dyplomatycznej, która została stronie niemieckiej wczoraj przekazana wraz z treścią raportu. W tej chwili będziemy czekać na odpowiedź i w zależności od treści tej odpowiedzi będziemy podejmować kolejne kroki - zaznaczył przedstawiciel MSZ.

Efekt edukacyjny raportu

Gość Trójki zwrócił uwagę na niezwykle istotny walor dydaktyczny opublikowania raportu. - O ile sam skutek dochodzenia odszkodowań ma mieć charakter długofalowy (...), to efekt edukacyjny już osiągnęliśmy - podkreślił. Jak dodał, już teraz w niemieckiej opinii publicznej z każdym tygodniem zwiększa się świadomość na temat tego, "czym dla Polski była II wojna światowa i niemiecka napaść".

Posłuchaj

11:25
Szymon Szynkowski vel Sęk mówił m.in o walorze edukacyjnym raportu o stratach wojennych Polski ("Trójkowy komentarz dnia"/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+
Najczęściej czytane

***

Tytuł audycji: Trójkowy komentarz dnia
Prowadził: Dariusz Wieczorkowski
Gość: Szymon Szynkowski vel Sęk (wiceminister spraw zagranicznych)
Data emisji: 4.10.2022 
Godzina emisji: 18.10

es/kor


Polecane