Pomysłowy świat przyrody: inspiracje dla ludzkich wynalazków

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Pomysłowy świat przyrody: inspiracje dla ludzkich wynalazków
Nietoperze inspirowały m.in. Leonarda DaVinciFoto: Shutterstock/Independent birds

Wiele przełomowych wynalazków powstało dzięki podglądaniu i inspirowaniu się światem zwierząt: począwszy od samolotów (ptaki i nietoperze) przez napęd odrzutowy (ośmiornice) po przyssawki (gekony), radar (znowu nietoperze) i spadochron (pająk). A to przecież nie koniec: im baczniej się przyglądamy "braciom mniejszym", tym bardziej jesteśmy zaskakiwani ich mądrością i pomysłowością.

  • Świat zwierząt i roślin był, jest i na pewno długo jeszcze będzie inspiracją dla naukowców i wynalazców
  • Ptaki inspirowały słynnego Leonarda DaVinci, ale też Otto Lilienthala, twórcę pierwszego szybowca

– Ewolucja trwa co najmniej 3,5 mld lat, a nasz gatunek to jest może ostatnie 200 tysięcy lat, więc tak naprawdę dużo więcej jesteśmy w stanie się nauczyć do świata przyrody, niż tworząc rozwiązania od zera – tłumaczy Stanisław Łoboziak z Centrum Nauki Kopernik.

Te, co fruwają…

Ptaki inspirowały już mitycznego Dedala, ale również całkowicie prawdziwego słynnego Leonarda DaVinci. – W przypadku tego drugiego trzeba wspomnieć, że nie tylko ptaki, ale także nietoperze. Bo jego konstrukcja w swoich rozwiązaniach bardziej przypominała konstrukcję właśnie skrzydła nietoperza – wskazuje dr Andrzej Wojciech Feliński, kustosz Muzeum Techniki i Komunikacji "Zajezdnia Sztuki" w Szczecinie.

Z kolei już w na początku XX w. wieku ważka i jej kształt wpłynęły na konstrukcję pierwszych śmigłowców. Również współcześnie konstrukcje skrzydeł samolotów czerpią ze świata zwierząt: – Wygięte końcówki skrzydeł to także inspiracja czy wzorzec wzięty od ptaków. Poprawia stabilność lotu i zmniejsza zużycie energii, a w przypadku samolotów paliwa – dodaje dr Feliński.

Przeczytaj także


Te, co budują...

Z kolei dla architektów mistrzami są termity. – Żyją w klimacie tropikalnym i budują idealnie wentylowane kopce, które nie zużywają energii – opowiada Stanisław Łoboziak. – W Harare, stolicy Zimbabwe, powstało centrum handlowo-usługowe, które nie potrzebuje tylu klimatyzatorów, ponieważ samo się wentyluje – dodaje dr. Feliński.

Te, co obliczają...

Niepozorny śluzowiec to organizm z pogranicza roślin, grzybów i zwierząt. Obecnie zajmują się nim… fizycy, matematycy i informatycy. – Jest w stanie tworzyć różnego rodzaju sieci w zależności od warunków, rozwiązywać zagadki matematyczne i problemy, z którymi oni mimo pomocy komputerów, bardzo długo się borykają – wyjaśnia Sławomir Łoboziak.


Posłuchaj

4:17
Jak zwierzęta inspirują ludzi (Pora na Trójkę)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Pora na Trójkę
Prowadzi: Karol Gnat
Autor materiału reporterskiego: Kuba Witkowski
Data emisji: 4.10.2022
Godzina emisji: 6.19

pr

Polecane