XIV Festiwal NNW. "Łączy ludzi, którzy szukają sposobu wyrażenia tożsamości"

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
XIV Festiwal NNW. "Łączy ludzi, którzy szukają sposobu wyrażenia tożsamości"
Plakat wydarzeniaFoto: Mat. pras.

Dokumenty "1939. Oblężenie Warszawy", ukraiński "Plai", a także amerykańsko-brytyjski fabularny dramat sądowy "Mauretańczyk" - to najlepsze filmy 14. Międzynarodowego Festiwalu NNW w Gdyni. Zwycięzcą w kategorii reportaż radiowy została audycja "Obraza obrazu" Mariusza Kamińskiego z Polskiego Radia Lublin. Czym wyróżniała się tegoroczna edycja "Niepokornych, Niezłomnych, Wyklętych"?

W Międzynarodowym Konkursie Filmów Fabularnych nagrodę główną otrzymał "Mauretańczyk" w reż. Kevina Macdonalda (Wielka Brytania/USA). "To film o wyjątkowej wrażliwości, ze świetną grą aktorską. Ma dużo ważnych rzeczy do powiedzenia o świecie, w którym żyjemy, i polityce, z którą wszyscy musimy się mierzyć, ale także o naszym człowieczeństwie, o tym, jak je czasem tracimy i odnajdujemy na nowo" – można przeczytać w uzasadnieniu werdyktu.

W Międzynarodowym Konkursie Filmów Dokumentalnych nagrodę główną im. Witolda Pileckiego dostał "Plai. Droga przez góry" (reż. Eva Dzhyshyashvili), uhonorowany nią za znakomite walory kinematograficzne i poruszającą historię ukraińskiej rodziny, opowiedzianą z wyjątkową wrażliwością.

W Konkursie Filmów Polskich nagrodę Złoty Opornik zdobyło "Oblężenie Warszawy" w reżyserii Eugeniusza Starky'ego.

Idea Festiwalu NNW

– Ten festiwal łączy ludzi, którzy szukają swoich tematów i sposobu wyrażenia tożsamości, historii i poszukiwań w obszarze świata wartości – zaznaczył w "Klubie Trójki" Waldemar Czechowski, filmoznawca, operator i reżyser dokumentalista. Jak stwierdził, nasz kraj przez lata zmagał się z odkrywaniem i dokumentowaniem historii. – Łącznie z tym, że część szczątków służyła jako eksponaty w zakładach medycznych. Jednym nich była głowa ostatniego wyklętego – Józefa Franczaka – usłyszeliśmy w audycji. 

– Na ten festiwal po raz pierwszy przyjechałam jako opiekunka mojego taty. Od tego czasu prowadzę panele. Jestem zżyta z ideą wydarzenia. Uważam, że buduje coś dobrego – zaznaczyła Kinga Hałacińska, dziennikarka. – Podczas pierwszego spotkania z festiwalem miałam prowadzić panel. Jednym z gości był właśnie mój tata. Miał opowiedzieć tym, co przeżył na Syberii i jak został sierotą w wieku zaledwie siedmiu lat. Obok niego siedział syn jednego z dowódców AK oraz pani Ewa Kubasiewicz, która dostała najwyższy wyrok w czasach Solidarności. Ci ludzie pochodzili z różnych epok i okresów historii. Jednak ich wszystkich w jakiś sposób połączył komunizm – zauważyła. 

Konkurs Filmów Dokumentalnych

– W tym roku po raz pierwszy byłem gościem tego festiwalu. Miałem zaszczyt przewodniczyć obradom jury polskiego dokumentu. Zobaczyliśmy 36 niezwykłych obrazów. To wysiłek twórców włożony w dokumentację, przygotowania i realizację. Można powiedzieć, że rozpiętość tematyczna była zanurzona jednym końcem w muzyce, a kończyła się na wynalazkach. Elementem dominującym w konstrukcji filmów jest dobra praca w archiwach i prowadzone tam poszukiwania. To dokumenty uzbrojone w fantastyczne materiały historyczne – podsumował Mariusz Malec, reżyser, dokumentalista i scenarzysta.

Posłuchaj

48:48
Podsumowanie XIV Festiwalu NNW (Klub Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Inauguracja XIV Festiwalu Filmowego NNW - live / Festiwal Filmowy NNW

***

Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi: Arkadiusz Gołębiewski
Goście: Waldemar Czechowski (filmoznawca, operator, reżyser dokumentalista), Kinga Hałacińska (dziennikarka), Mariusz Malec (reżyser, dokumentalista i scenarzysta)
Data emisji: 04.10.2022
Godzina emisji: 21.09

zch/kor


Polecane