Teatr uniwersalnym językiem. Warsztaty polsko-ukraińskie

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Teatr uniwersalnym językiem. Warsztaty polsko-ukraińskie
Wspólne przygotowanie spektakli staje się pretekstem do nawiązywania nowych znajomościFoto: Shutterstock/Kozlik

– Cieszymy się, że po raz kolejny udaje nam się realizować projekt z naszymi partnerami z Miejskiego Pałacu Dzieci i Młodzieży w Równem na Ukrainie. Jest to Laboratorium edukacji artystycznej – mówi Iwona Wilk, dyrektor Młodzieżowego Ośrodka Pracy Twórczej w Dąbrowie Górniczej. Wspólnymi siłami zrealizowano już m.in. projekty "Poszukiwacze zaginionych historii" i "Mistrzowskie drogi, uczniowskie ścieżki".

– Po raz kolejny gościmy naszych partnerów. Realizujemy wspólne warsztaty artystyczne: tkanina, ceramika, rysunek, warsztaty teatralne, choreograficzne. Dzieci i młodzież miło spędzają czas – mówi rozmówczyni reporterki Polskiego Radia. 

– To nie jest nasz pierwszy spektakl, ale emocje pozostają. Wciąż jest adrenalina –  opowiada jedna z uczestniczek warsztatów. Jak dodaje, rówieśnicy z Ukrainy są do nich bardzo pozytywnie nastawieni, integrują się i w pełni korzystają z możliwości rozwoju. Uczestnicy warsztatów przygotowują obecnie dwa spektakle: polski i ukraiński. – W sztuce ukraińskiej w jednej ze scen aktorzy poszczególnych narodowości wypowiadają swoje kwestie w języku ojczystym, będą się więc one przeplatać – dodaje nastolatka. 

 Przeczytaj także:

Przygotowanie inscenizacji odbywa się w ekspresowym tempie jak na teatralne warunki. – To, że oni współdziałają ze sobą i przeżywają wspólne emocje, łączy ich na tyle, że mają o czym rozmawiać, mają pretekst do tego, żeby się komunikować, poznawać. Obie grupy są zdane na swoją wzajemną pomoc przy realizacji przedsięwzięć. Każdy każdemu musi pomóc, każdy każdemu musi pokazać, w którym momencie ma wyjść na scenę – opowiada jeden z realizatorów. W spektaklu o małej czarownicy, zrealizowanym w zaledwie kilka dni, bierze udział 40 osób. 

Placówki kulturalne w całej Polsce organizują dla Polaków i Ukraińców wspólne zajęcia teatralne, których zwieńczeniem jest wspólne wystawienie sztuki. W skali kraju miejsc, gdzie można zostać "międzynarodowym aktorem", jest już ponad trzydzieści. 


Posłuchaj

3:11
Polsko-ukraińskie warsztaty. Jak sztuka pomaga nawiązywać nowe relacje? (Trójka do trzeciej)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Trójka do trzeciej
Prowadzi: Katarzyna Cygler
Autor materiału reporterskiego: Katarzyna Herbuś
Data emisji: 3.10.2022
Godzina emisji: 12.46

gs

 


Polecane