Zandberg: trzeba uświadamiać, że mamy do czynienia z imperialistyczną agresją Rosji

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Zandberg: trzeba uświadamiać, że mamy do czynienia z imperialistyczną agresją Rosji
Adrian ZandbergFoto: Polskie Radio

- Dobrze oceniam wizytę, którą odbył prezydent Duda w krajach afrykańskich, starając się tam pokazać lokalnym władzom, że polityka Rosji ma charakter czysto imperialistyczny - powiedział w Programie 3 Polskiego Radia Adrian Zandberg z Lewicy.

"Jeżeli Putin uzna, że zbrojenie Ukrainy przez państwa NATO powoduje porażki Rosji na wojnie, a także zagraża jego władzy wewnątrz kraju, może zdecydować się na uderzenie w punkty logistyczne, w tym te na terytorium Polski" - powiedział w niedzielę w stacji CNN amerykański senator Marco Rubio. 

"Rosjanie zachowują się coraz bardziej nerwowo"

- Myślę, że do czegoś takiego nie dojdzie - skomentował te słowa w "Trójkowym komentarzu dnia" Adrian Zandberg. - Faktem jest, że Rosjanie przegrywają konfrontację zbrojną w ostatnich tygodniach i to powoduje, że zachowują się w sposób coraz bardziej nerwowy - dodał. Jego zdaniem nie warto wdawać się w podobne spekulacje i rozsądniej zostawić te sprawy wojskowym.

Gość Trójki ocenił, że niepowodzenia Rosjan na froncie "to jest także konsekwencja odcięcia technologicznego, które w dużym stopniu się udało". Nie udała się natomiast - jak wskazał - pełna izolacja gospodarcza Rosji, gdyż nie dołączyły do niej kraje globalnego Południa: Indie, Chiny, Brazylia.

- Pod tym względem dobrze oceniam wizytę, którą odbył prezydent Duda w krajach afrykańskich, starając się tam pokazać lokalnym władzom, że polityka Rosji ma charakter czysto imperialistyczny - powiedział Adrian Zandberg. 

Jak dodał, "wiele krajów globalnego Południa, kiedy słyszy o imperializmie, to myśli o tym imperializmie, których dotykał je". - A to był imperializm krajów zachodnich. 

- Tym bardziej ważne jest to, żeby uświadamiać tam, gdzie to tylko możliwe, w międzynarodowych gremiach, że tutaj nie mamy do czynienia z - jak by chcieli o tym mówić Rosjanie - jakąś próbą sił między strefami wpływów, ale mamy do czynienia po prostu z imperialistyczną agresją przeciwko krajowi, który chciał wybrać swoją drogę - podkreślił gość Trójki. 

Zaznaczył, że z tym komunikatem trzeba docierać do krajów spoza świata euroatlantyckiego.

- Od tego na dłuższą metę będzie zależała skuteczność i sankcji, i międzynarodowej presji na agresora - ocenił.

Posłuchaj

9:15
Adrian Zandberg o skuteczności sankcji na Rosję i roli prezydenta Andrzeja Duda (Trójkowy komentarz dnia)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Trójkowy komentarz dnia
Prowadził: Dariusz Wieczorkowski
Gość: Adrian Zandberg (przewodniczący partii Razem)
Data emisji: 3.10.2022 
Godzina emisji: 18.10

fc/kor

Polecane