Morskie (i nie tylko) atrakcje w nowym muzeum w Łebie

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Morskie (i nie tylko) atrakcje w nowym muzeum w Łebie
Jakie podwodne skarby będzie można zobaczyć w Muzeum Archeologii Podwodnej i Rybołówstwa Bałtyckiego w Łebie?Foto: Shutterstock/Shane Gross

Wielkogabarytowe kutry rybackie i łodzie, wyjątkowe jachty, osiągnięcia współczesnej techniki oraz wystawy poświęcone historii rybołówstwa i podwodnej archeologii – to wszystko będzie można zobaczyć w powstającym w Łebie Muzeum Archeologii Podwodnej i Rybołówstwa Bałtyckiego.

– Muzeum jest dla nas szansą, aby pokazać to, czego do tej pory nie mogliśmy zaprezentować – mówił w Trójce dr Robert Domżał, dyrektor Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku. Chodzi przede wszystkim o powierzchnię budowanej w Łebie placówki, wynoszącą ponad trzy i pół tys. m kw. Pozwala ona w pełni wyeksponować takie obiekty, jak choćby 25-metrowy kuter rybacki GDY-18. Będzie można mu się przyjrzeć z zewnątrz, wejść na pokład oraz zajrzeć do maszynowni.

W muzeum będzie do zobaczenia także wiele innych łodzi, silników i elementów wyposażenia. Znajdzie się tam też miejsce dla wystawy dotyczącej historii rybołówstwa czy podwodnej archeologii. Placówka nie chce się jednak skupiać wyłącznie na przeszłości, ale również na współczesnych osiągnięciach myśli inżynieryjnej, takich jak na przykład popularne na Pomorzu elektrownie wiatrowe.

Muzeum, którego budowa ma zostać zakończona pod koniec 2023 roku, ma być atrakcją turystyczną na miarę zacumowanego w Gdyni "Daru Pomorza" czy słynnego gdańskiego Żurawia. – Mówimy tutaj o kolejnej pięknej infrastrukturze, która, mam nadzieję, będzie zauważalna i wyjątkowa na skalę całego kraju – stwierdził dr Domżał.


Posłuchaj

3:39
Atrakcje nowego muzeum w Łebie (Trójka do trzeciej)
+
Dodaj do playlisty
+

***

Tytuł audycji: Trójka do trzeciej
Prowadzi: Katarzyna Cygler
Autor materiału reporterskiego: Paweł Woś
Data emisji: 03.10.2022
Godziny emisji: 14.43

kc/kor

Polecane