Anna Moskwa: przepustowość Baltic Pipe w bieżącym roku wyniesie do 3 mld m3 gazu

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail

– W tym roku maksymalna przepustowość Baltic Pipe wyniesie do 3 miliardów m3, natomiast w kolejnym roku do 8 miliardów m3 – powiedziała w "Salonie politycznym Trójki" minister klimatu i środowiska Anna Moskwa.

– Dziś historyczna chwila i dzień, na który czekaliśmy od wielu lat – punktualnie o godz. 6:00 rozpoczął się przesył gazu gazociągiem #BalticPipe! – napisała Moskwa na Twitterze w dniu otwarcia Baltic Pipe. 

W tym roku maksymalna przepustowość Baltic Pipe wyniesie do 3 miliardów m3, natomiast w kolejnym roku do 8 miliardów m3. Na ten rok mamy zabezpieczone 100 proc. kontraktów. Na przyszły rok kolejne kontrakty są zawierane. Obserwujemy też, że zużycie gazu w przemyśle spada – powiedziała Anna Moskwa w "Salonie Politycznym Trójki". 

Szefowa resortu klimatu i środowiska dodała, że niższe zużycie błękitnego paliwa wynika między innymi z wyższych cen gazu na rynku. Wskazała, że rząd na bieżąco monitoruje sytuację i w razie konieczności możliwe będzie zakontraktowanie większej ilości surowca poprzez Baltic Pipe. Obecnie realizowane są dostawy chociażby przez gazoport w Świnoujściu.

Zachęcamy do wysłuchania całej audycji.

Posłuchaj

12:32
Anna Moskwa o Baltic Pipe (Salon Polityczny Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Salon polityczny Trójki
Prowadzi: Beata Michniewicz
Gość: Anna Moskwa (minister klimatu i środowiska)
Data emisji: 3.10.2022
Godzina emisji: 08.45

IAR/koz/kor/pr

Polecane