Muzyka ze szczyptą afrykanizmu. Ricky Lion w Trójce

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Muzyka ze szczyptą afrykanizmu. Ricky Lion w Trójce
Ricky Lion podczas koncertu "Matki Matkom - Matki Polski dla Matek Ukrainy" Foto: Cezary Piwowarski/PR

Do Polski przyleciał na studia i zakochał się w naszym kraju oraz kulturze. Teraz spełnia marzenia o muzykowaniu i łączy ze sobą najróżniejsze gatunki. Gościem "Bed and breafast" w Trójce byli Ricky Lion i jego muzycy. 

Ricky Lion to człowiek z duszą muzyka. Jak przyznaje, serce miał przepełnione melodiami od najmłodszych lat. – Już w moim kraju, w Kongo, miałem do czynienia z muzyką. Tam wszyscy grają i śpiewają. Jednak gdy rodzice słyszą, że ktoś chce zawodowo zajmować się muzyką, na ogół nie jest przyjmowany do rodziny. U mnie też tak było. Początkowo uczyłem się w Szkole Sztuk Pięknych. Tam też zdałem maturę. Chciałem zajmować się muzyką. Spotkało się to jednak ze sprzeciwem mojego taty. Mieliśmy mały konflikt. To był dla mnie naprawdę trudny moment. Mój brat już wtedy mieszkał w Polsce. Zaproponował, żebym do niego przyjechał i tutaj skończył studia – opowiadał muzyk w Programie 3 Polskiego Radia. 

Miłość do Polski i muzyki 

– Znalazłem się w Polsce, w Warszawie i zostałem magistrem ekonomii. Chciałam w ten sposób podziękować tacie za to, co dla mnie zrobił. Zarabiam na życie jako muzyk. W Polsce spotkałem się z cudownymi ludźmi, wielką, muzyczną rodziną – mówił. 

W Trójce, wraz z Rickym gościli również jego przyjaciele z zespołu. Chris to Polka, która muzycznych inspiracji szukała w świecie. – Byłam w Brazylii. To tam poznałam różne muzyczne sztuczki. Gram na flecie klasycznym. Z Rickym poznałam się podczas sesji jamowej dwa lata temu. Wspólnie gramy od pół roku – opowiadała w audycji "Bed and breakfast". Radiowe studio odwiedził także Nicola. – Pochodzę z Białorusi. Również znalazłem się na sesji jamowej. To tam poznałem Rocky’ego. Cieszę się, że mogę grać taką muzykę – przyznał. 

Posłuchaj

6:16
Muzyka ze szczyptą afrykanizmu. Ricky Lion w Trójce (Bed and breakfast/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Muzyczna mieszanka 

– Pewnego dnia zdecydowałem się pomóc początkującym muzykom. Mam sprzęt, który chętnie udostępniam. Rozstawiam go w różnych miastach i zapraszam do wspólnego koncertowania. Zorganizowałem sesję jamową. Okazało się, że w lokalu naprzeciw również odbywa się podobne wydarzenie. Zrobiłem więc sobie spacer. Przyszła tam piękna kobieta z fletem. Niestety zniknęła mi z oczu. Jakiś czas później znów byłem w tamtych okolicach. Wtedy udało nam się już porozmawiać – wspominał Ricky. – Od dawna zajmuje się fuzją. Polega na tym, że kawałek Afryki wkładam do różnych dźwięków. Współpracowałem z takimi grupami jak Zakopower lub Voo Voo. 

"Jerusalem" Ricky Lion | Matki Matkom / Scena Muzyczna Polskiego Radia

***

Audycja: Bed and breakfast
Prowadzący: Piotr FiranRaf Uzar
Gość: Ricky Lion
Data emisji: 1.10.2022
Godzina emisji: 8.22

zch/kor

Polecane