Córka, wnuczka i prawnuczka: opowieść o Simonie Kossak

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Córka, wnuczka i prawnuczka: opowieść o Simonie Kossak
Simona Foto: mat prasowe

Profesor Simona Kossak pochodziła ze słynnego rodu Kossaków. Miłość do zwierząt, chęć ich badania i poznawania, sprawiła, że porzuciła Kraków i odnalazła dom w Puszczy Białowieskiej. Znana była przede wszystkim z aktywności na rzecz zachowania resztek naturalnych ekosystemów Polski. Zasłynęła z bezkompromisowych poglądów, wrażliwości na los zwierząt i działań na rzecz ochrony przyrody, zwłaszcza Puszczy Białowieskiej. To jej zawdzięczamy wzbogacanie nauk przyrodniczych o wartości humanistyczne. Natalia Koryncka-Gruz nakręciła poświęcony jej film dokumentalny "Simona"

– Czytałam jej książki: "Sagę Puszczy Białowieskiej" i inne, potem przeczytałam książkę Ani Kamińskiej "Simona", a potem zobaczyłam album Lecha Wilczka, który właściwie jest niedostępny, gdzie zobaczyłam te wspaniałe fotografie Simony z dzikimi zwierzętami, z którymi żyła. To mnie tak dotknęło, tak poruszyło… To są zdjęcia, których właściwie nigdzie nie można obejrzeć i postanowiłam je przybliżyć – mówi Natalia Koryncka-Gruz zapytana o to, co ją zainspirowało, by nakręcić film dokumentalny poświęcony Simonie Kossak.

– Simona Kossak pochodziła z niesłychanie utalentowanej rodziny Kossaków. Mówiła o sobie "córka, wnuczka i prawnuczka": była córką Jerzego Kossaka, wnuczką Wojciecha, prawnuczką Juliusza, słynnych malarzy batalistów. A jeszcze były pisarki i poetki: ciocie Maria Pawlikowska-Jasnorzewska oraz Magdalena Samozwaniec, a także dalsza ciocia Zofia Kossak-Szczucka – opisuje swoją bohaterkę reżyserka "Simony". – Natomiast ona od dzieciństwa kochała zwierzęta i została zoopsychologiem. I jako zoopsycholog chciała się zajmować badaniem dzikich zwierząt. Żeby to robić, pojechała do Puszczy Białowieskiej, gdzie zamieszkała w leśniczówce w środku lasu, bez prądu, bez wody, ale z dzikimi zwierzętami – opowiada.

– I tam też, zupełnie przypadkowo, trafił fotografik Lech Wilczek. Musieli podzielić się leśniczówką i na początku się nie lubili, nie znosili nawet. Potem te lody jakoś zostały przełamane: zostali parą i partnerami do końca jej życia. Wilczek zrobił przepiękne, cudowne zdjęcia Simonie i zwierzętom, dzięki którym w ogóle wiemy, jak ona tam funkcjonowała – dodaje.

– Miała cudowną, pozytywną energię i tak umiała ją przekazać w tym, co mówiła, że jak się jej słuchało, to się pojawiał uśmiech od ucha do ucha i robiło się jaśniej dookoła. Pięknie mówiła o przyrodzie, cały czas powtarzała, że chce zasypać przepaść między człowiekiem a przyrodą: żebyśmy zrozumieli, że nie jesteśmy właścicielami Ziemi, a tylko współlokatorami tutaj i żebyśmy nauczyli się żyć z innymi istotami w sposób, który jest pełen szacunku, empatii i zrozumienia. Że one też mają prawo do szczęścia i bezpieczeństwa – opowiada o swojej bohaterce Natalia Koryncka-Gruz w rozmowie z Ryszardem Jaźwińskim. – To było piękne przesłanie, proste i bardzo aktualne. Jestem do tej pory pod wielkim jej wrażeniem i myślę, że gdzieś z nią pozostanę po tej podróży – przyznaje.

SIMONA / zwiastun / w kinach od 30 września / Against Gravity

Ponadto w audycji:

  • premiera polska: "Io" w reżyserii Jerzego Skolimowskiego, wypowiedzi reżysera i innych twórców filmu;
  • filmowe premiery jesieni i inne wydarzenia w kinach: rozmowa z filmoznawczynią Marleną Gabryszewską prezeską Stowarzyszenia Kin Studyjnych;
  • 17. Festiwal Filmów Afrykańskich Afrykamera (30.09 – 9.10.2022); Rozmowa z Ramat S. Musą, aktorką i producentką festiwalu (o nigeryjsko-polskich korzeniach), zapowiedzi filmów i najważniejszych wydarzeń;
  • Spotkanie z reżyserem Kamilem Krawczyckim, autorem filmu "Słoń", laureatem głównej nagrody w Konkursie Filmów Mikrobudżetowych 47. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, rozmowa o filmie, zapowiedź ogólnopolskiej premiery;
  • aktualności filmowe.

Posłuchaj

51:23
Natalia Koryncka-Gruz o "Simonie" (Trójkowo, filmowo)
+
Dodaj do playlisty
+

Posłuchaj

51:26
Ramat S. Musą O festiwalu Afrykamera (Trójkowo, filmowo)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Trójkowo, filmowo
Prowadzi: Ryszard Jaźwiński
Data emisji: 30.09.2022
Godziny emisji: 13.07, 14.07

pr/kor

Polecane