"Sekcja" Krzysztofa Bizio na "Scenie teatralnej Trójki" [POSŁUCHAJ]

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
"Sekcja" Krzysztofa Bizio na "Scenie teatralnej Trójki" [POSŁUCHAJ]
Ewa Konstancja BułhakFoto: W. Kusiński

Krzysztof Bizio, architekt, wykładowca na Zachodniopomorskim Uniwersytecie Technologicznym, jest zarazem autorem kilkunastu słuchowisk. Tom, zawierający jego pierwsze trzy dramaty, pod tytułem "Lament i inne sztuki", ukazał się w 2003 roku. Jego teksty realizowane były także w Teatrze TV. Jest również współautorem scenariusza filmu, zrealizowanego przez Piotra Łazarkiewicza (2008).

"Sekcja" została premierowo nadana w Programie 1 PR w sezonie 2020/21. Autor przyznaje, że muzycznie ukształtowała go w latach 80. radiowa Trójka. Pisząc "Sekcję", powrócił pamięcią do swojej młodości, choć nie jest to sztuka autobiograficzna. Z tym większą przyjemnością przedstawiamy słuchowisko powstałe na jej podstawie.

Prezentacji słuchowiska będzie tradycyjnie towarzyszyła rozmowa z jego autorem.

Poniżej artykuł, który towarzyszył premierze "Sekcji".

***

Sekcja rytmiczna to basista i perkusista. Czasami pomiędzy grającymi w niej ludźmi rodzi się rodzaj intuicyjnego porozumienia, które wykracza poza sferę muzyki. Tak też stało się pomiędzy dwojgiem licealnych kolegów, którzy w latach 80. XX w. stworzyli jeden z pierwszych polskich zespołów grających muzykę ska z wpływami reggae.

Transformacja ustrojowa lat 90. XX w. rozdzieliła dawnych przyjaciół, zmuszając ich do prób odnalezienia się w nowej, kapitalistycznej rzeczywistości. Mimo iż wciąż żyli w tym samym mieście, ich drogi rozdzieliły się, przebiegając w sposób pozornie dla siebie niezauważalny. Jeden z nich osiągnął społeczny sukces, a drugi, nie mogąc odnaleźć się w nowym świecie, pozostał outsiderem.

Po blisko trzydziestu latach ich drogi znów się skrzyżowały, a przypadkowe z pozoru spotkanie stało się powodem do powrotu w przeszłość. Nad ich rozstaniem i życiowymi wyborami wciąż zawieszona była tajemnica. Jej wyjaśnienie stało się dla starszych już mężczyzn punktem wyjścia dla zrozumienia własnych wyborów, teraźniejszości i refleksją nad przyszłością.    


Posłuchaj

53:35
Krzysztof Bizio "Sekcja" (Scena teatralna Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Krzysztof Bizio – "Sekcja" (2.10.22., godz. 22.05)

Reżyseria: Dariusz Błaszczyk

Realizacja akustyczna: Maciej Kubera

Muzyka: Andrzej Izdebski

Obsada:

Wiktoria Gorodeckaja, Ewa Konstancja Bułhak, Marcin Przybylski, Łukasz Garlicki

Czas trwania: 45'08'' 

Polecane