Rockowo-liryczny Ray Wilson na scenie Trójki [POSŁUCHAJ]

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Rockowo-liryczny Ray Wilson na scenie Trójki [POSŁUCHAJ]
Ray Wilson na scenie TrójkiFoto: Wojciech Kusiński/Polskie Radio

Niespożyta rockowa energia okraszona dużą dawką liryzmu – tak w skrócie można opisać koncert Raya Wilsona, który odbył się 14 kwietnia 2013 w studiu radiowej Trójki. W niedzielę 2 października mogliśmy wysłuchać retransmisji tego wyjątkowego, jubileuszowego występu artysty.

Pochodzący ze Szkocji Ray Wilson jest obecny na muzycznej scenie od wczesnych lat 80. Popularność zyskał jako wokalista i gitarzysta grupy Stiltskin, znanej z przeboju "Inside" z 1994 roku. Jego umiejętności nie uszły uwadze Mike'a Rutherforda i Tony'ego Banksa z zespołu Genesis, którzy zaproponowali mu posadę wokalisty tuż po tym, jak grupę opuścił Phil Collins. Wilson dołączył do słynnej formacji w 1997 roku i nagrał wraz z nią album "Calling All Stations".

Po rozstaniu z Genesis Ray z powodzeniem kontynuował karierę solową, nie unikając przy tym nawiązań do twórczości tego zespołu, szczególnie w koncertowym projekcie Genesis Classic, w ramach którego wykonywał na żywo kompozycje z różnych okresów kariery legendy brytyjskiego rocka.

Kolory muzycznej tęczy na płycie i na scenie Trójki

W 2013 roku nakładem Agencji Muzycznej Polskiego Radia ukazał się album Wilsona, zatytułowany "Chasing Rainbows". Artysta połączył na nim swą ukochaną muzykę rockową z delikatnymi brzmieniami instrumentów akustycznych, w tym smyczków. W podobnym klimacie utrzymany był koncert, jaki Ray dał 14 kwietnia 2013 roku w Muzycznym Studiu Polskiego Radia im. Agnieszki Osieckiej.

Zapis tamtego wydarzenia ukazał się kilka miesięcy później w formie DVD oraz podwójnego albumu CD "20 Years and More". Tytuł nawiązuje do jubileuszu 20-lecia scenicznej kariery Raya Wilsona. Nie był to zatem jeden z wielu koncertów artysty, lecz wielkie święto dla niego samego i jego fanów, co miało ogromny wpływ na atmosferę panującą tego wieczoru w studiu radiowej Trójki.

Posłuchaj

49:56
Ray Wilson w Trójce (Koncert/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

kc/kor/pr

Polecane