Polska z ogromnym wsparciem finansowym od USA. Czesław Mroczek: to więcej niż podziękowanie

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Polska z ogromnym wsparciem finansowym od USA. Czesław Mroczek: to więcej niż podziękowanie
Czesław MroczekFoto: Michał Józefaciuk/Senat Rzeczypospolitej Polskiej/Wikimedia Commons

– Cieszy to. Amerykanie rozumieją, że my (...) jako państwo graniczne potrzebujemy wsparcia, bo jesteśmy zagrożeni. A Polska jest szczególnie ważna z punktu widzenia tego, co dzieje się na Ukrainie – mówił w Programie 3 Polskiego Radia Czesław Mroczek (KO, były wiceminister obrony narodowej). 

Jak poinformowała w czwartek ambasada USA, Kongres Stanów Zjednoczonych zatwierdził przekazanie Polsce 288,6 miliona dolarów w ramach podlegającego Departamentowi Stanu programu Foreign Military Financing, przeznaczonego na zakup produktów i usług amerykańskiego przemysłu zbrojeniowego.

Fundusze – według komunikatu ambasady USA – mają poprawić zdolności obronne Polski w związku z zagrożeniami ze strony Rosji, a także przyspieszyć "proces uzupełniania wyposażenia, które Polska zdołała przekazać z własnych zapasów w celu wzmocnienia obrony Ukrainy".

O znaczeniu tego wsparcia mówił Czesław Mroczek, były wiceszef MON, który ocenił, że jest "to coś więcej niż forma podziękowania" za pomoc Ukrainie. – To świadoma polityka amerykańska budowania odporności na zagrożenia w naszej części Europy. Przede wszystkim to olbrzymie wsparcie Ukrainy, bo pomoc dla Polski i innych państw naszego regionu jest niewielką częścią wielkiej pomocy, jaką Amerykanie przekazują dla Ukrainy – dodał.  

Posłuchaj

9:20
Czesław Mroczek o środkach, które Stany Zjednoczone przekażą Polsce (Trójkowy komentarz dnia)
+
Dodaj do playlisty
+

***

Tytuł audycji: Trójkowy komentarz dnia
Prowadził: Bartłomiej Graczak 
Gość: Czesław Mroczek (Koalicja Obywatelska, były wiceminister obrony narodowej)
Data emisji: 29.09.2022 
Godzina emisji: 18.10

kmp/kor/pr

Polecane