W Gdyni wystartował XIV Międzynarodowy Festiwal Filmowy NNW
2022-09-29, 14:09 | aktualizacja 2022-09-29, 18:09
Przedpremierowy pokaz ukraińskiego filmu "Snajper", gruziński kandydat do Oscara "Brighton 4th", amerykański "Niepokonany" Barry'ego Levinsona, przedpremierowe projekcje: polskiego filmu "Orzeł. Ostatni patrol" i filmu giganta światowej kinematografii Lecha Majewskiego "Brigitte Bardot cudowna" – to tylko niewielka część tego, co czeka widzów w czasie czterech intensywnych dni XIV Festiwalu Filmowego NNW, który właśnie się rozpoczął. W sumie zaplanowano 200 wydarzeń, a w tym 100 pokazów filmów opowiadających o różnych drogach do wolności.
- XIV Festiwal Filmowy Niepokorni Niezłomni Wyklęci w Gdyni odbywa się w dniach 28 września – 1 października
- Program festiwalu obejmuje ponad 200 wydarzeń. Połowa z nich to pokazy specjalne i konkursowe. Na resztę złożą się nie mniej ważne i atrakcyjne dyskusje z udziałem opozycjonistów, twórców, publicystów, wystawy specjalne, koncerty i spektakle
Duża przestrzeń wolności
– Na różnych płaszczyznach próbujemy opowiadać o drogach do wolności. Mówimy o drodze takiej, jaką obserwujemy w tej chwili na Ukrainie, gdzie nasi koledzy filmowcy zamienili swoje kamery na karabiny i walczą o wolność. Ale też często poruszamy tematy o szukaniu wolności indywidualnej. To razem tworzy naprawdę dużą przestrzeń – mówi dyrektor festiwalu Arkadiusz Gołębiewski. – Przyjeżdżają twórcy, świadkowie nie tylko z Europy, aby opowiedzieć kawałek swojej historii. Mamy filmy nie tylko z Polski, Gruzji czy Chorwacji, ale także z Japonii, Australii, Iranu. To jest ważne i decyduje o wyjątkowości tego festiwalu – wskazuje.
– O wyjątkowości decyduje także nie tylko ilość zaplanowanych wydarzeń, których jest ponad 200, ale także fakt, że tworzą się nowe, niezaplanowane. Np. podczas pobierania odcisków dłoni pojawił się niezaplanowany, 95-letni gość ze Stanów Zjednoczonych, który był najmłodszym żołnierzem armii gen. Andersa. I to jest pretekstem do kolejnych spotkań – dodaje.
Odważnie mówić o swojej historii
Oprócz zaplanowanych pokazów filmów jest bardzo dużo innych wydarzeń: debaty, spotkania ze świadkami historii, ale także różnego rodzaju kursy i warsztaty dla filmowców. – Drugi rok odbywają się kursy dla scenarzystów fabularnych. Pod okiem Przemysława Nowakowskiego, Macieja Pieprzycy czy Dariusza Gajewskiego rozwijają oni swoje scenariusze po to, by zanim złożą swoje projekty i będą szukać dofinansowania czy producenta, mieć już dopracowany, dobry scenariusz. Bo to jest podstawa sukcesu – opowiada gość Katarzyny Cygler. – Kiedy nasze polskie projekty konfrontujemy z produkcjami innymi z innych krajów, widać, że każdy kraj inaczej opowiada. I np. widać, że Ukraina pozbyła się postsowieckiego sposobu myślenia: opowiadają odważnie. Z kolei my z naszą historią chyba trochę się boimy rozwinąć skrzydła i robić filmy, których od lat publiczność szuka i na które czeka: takich, jakie robią np. Amerykanie o swoich bohaterach – wskazuje.
Posłuchaj
***
Tytuł audycji: Trójka do trzeciej
Prowadzi: Katarzyna Cygler
Gość: Arkadiusz Gołębiewski
Data emisji: 29.09.2022
Godzina emisji: 14.39
pr/kor