Pożegnanie Franciszka Pieczki

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Pożegnanie Franciszka Pieczki
Franciszek PieczkaFoto: PRSA

29 września to dzień pożegnania Franciszka Pieczki. Aktor, podziwiany i ceniony przez środowisko, kochany przez widzów teatralnych, filmowych i telewizyjnych oraz słuchaczy PR, odszedł w wieku 94 lat w ubiegły piątek, 23 września.

I my wspominamy raz jeszcze Pana Franciszka w pierwszej części wydania "Trójki pod księżycem". Łączymy się z Mariuszem Malcem – reżyserem, który w Teatrze PR w ostatnich latach najintensywniej współpracował z aktorem seniorem. Przypominamy jego role w słuchowiskach: "Myszy i ludzie", "Król Edyp", "Król Lear" oraz "Edyp w Kolonos" (Grand Prix Festiwalu "Dwa Teatry" 2022).

Dwie kolejne części wydania poświęcamy nowemu sezonowi w Teatrze Ateneum w Warszawie oraz pierwszej premierze sezonu w Operze Bałtyckiej w Gdańsku. 

Z dyrektorem Teatru Ateneum, reżyserem Arturem Tyszkiewiczem, spotkaliśmy się w historycznym budynku Związku Zawodowego Kolejarzy Polskich przy ulicy Jaracza, w którym teatr mieści się od czasów międzywojnia. Poznaliśmy program premier i inne plany Ateneum. Nad najbliższą premierą pracują Małgorzata Sikorska-Miszczuk oraz Wawrzyniec Kostrzewski. To ich wersja… "Alicji w Krainie Czarów". Dowiedzieliśmy się także, jak postępują prace nad remontem budynku.

Dyrektor Opery Bałtyckiej Romuald Wicza-Pokojski reżyseruje "Króla Rogera" Karola Szymanowskiego z librettem Jarosława Iwaszkiewicza, poprawionym przez kompozytora. Ciekawa jest długa historia tworzenia tej specyficznej opery, określanej jako dramat muzyczny religijno-filozoficzny.

Je pomysł narodził się na środkowej Ukrainie, w Jelizawetgradzie, oraz w Odessie. Obaj twórcy urodzili się w polskich majątkach: Szymanowski w Tymoszówce (na Dzikich Polach), Iwaszkiewicz – w Kalniku. Byli kuzynami. Dzieliło ich pokolenie (12 lat). Szymanowski był już znanym kompozytorem, Iwaszkiewicz początkującym poetą.


Opera Bałtycka "Król Roger" - plakat Opera Bałtycka, "Król Roger" - plakat

Skomplikowana jest również historia, którą Szymanowski chciał w "Królu Rogerze" opowiedzieć. Powstało wszak dzieło wyjątkowe. Jest to jedna z najczęściej wystawianych w świecie polskich oper. Co wniesie do tej historii wystawień "Króla Rogera" premiera w Operze Bałtyckiej (poprzednia odbyła się w 1974 roku)? O tym rozmawiamy z jej reżyserem, który opowiada także o udziale artystów ukraińskich w powstawaniu "Króla Rogera".   


Posłuchaj

1:53:45
Wspomnienie Franciszka Pieczki i początek nowego sezonu teatralno-operowego (Trójka pod Księżycem)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Trójka pod księżycem
Prowadzi: Barbara Marcinik
Wydawca: Wojciech Dorosz
Data emisji: 30.09.2022
Godzina emisji: 0.05

bm/pr/mk/kor

Polecane