Bartosz Śniadecki – wszechstronny klawiszowiec z jazzem we krwi

 • Facebook
 • Twitter
 • Wykop
 • Mail
Bartosz Śniadecki – wszechstronny klawiszowiec z jazzem we krwi
Bartosz "Śniady" ŚniadeckiFoto: Anna Turek

O swoich muzycznych korzeniach i upodobaniach, poszukiwaniu oryginalności i zaletach improwizacji opowiedział w tym wydaniu "Serdecznych dźwięków" Bartosz "Śniady" Śniadecki, klawiszowiec znany m.in. z zespołu Afromental.

Bartosz "Śniady" Śniadecki zetknął się z jazzem już w dzieciństwie, za sprawą ojca. Potem studiował pilnie ten rodzaj muzyki, a dziś gra wiele różnych gatunków – od łagodnego popu po ostry rock. Jak wyznał w rozmowie z Mateuszem Krautwurstem, lubi posiedzieć w ciszy, a gdy już włącza muzykę innych artystów, poszukuje w niej nowych brzmień i oryginalności. Fascynują go "brudne" głosy, dlatego jednym z jego ulubionych polskich wokalistów jest Igo, którego utwór zabrzmiał w audycji. Nieco później usłyszeliśmy także piosenkę Ani Karwan, w której zespole grał przez pewien czas bohater "Serdecznych dźwięków".

Bartosz Śniadecki opowiadał w audycji o zaletach spontanicznego grania. – Czasem takie przypadkowe, totalnie improwizowane rzeczy wychodzą na koncertach i mówisz: "Wow, to było fajne!". A czasem coś sobie przećwiczysz w domu, a potem na koncercie to w ogóle nie pasuje i nie grasz tego.

Z jazzowej akademii na wielkie sceny

41-letni Bartosz "Śniady" Śniadecki jest pianistą, kompozytorem, aranżerem i producentem muzycznym, grającym na co dzień w zespole Afromental. Ma też na koncie współpracę z innymi gwiazdami polskiej sceny, takimi jak Justyna Steczkowska, Reni Jusis czy Olga Bończyk. Z José Torresem grał w zespole Mid-West Quartet, wraz z którym zdobywał laury na festiwalu Jazz Juniors w Krakowie, Krokus Jazz Festiwal w Jeleniej Górze oraz na Przeglądzie Młodych Zespołów Bluesowych i Jazzowych w Gdyni.

Jest absolwentem Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. Fryderyka Chopina w Olsztynie, Policealnego Studium Jazzowego w Warszawie oraz Akademii Muzycznej im. K. Lipińskiego we Wrocławiu, gdzie studiował na Wydziale Jazzu.

Lista utworów:

 1. Afromental – "Korzenie"
 2. Joshua Redman, Brad Mehldau, Brian Blade, Christian McBride – "Rejoice"
 3. G.O.M.D. – "Sickick"
 4. Igo – "To też o Tobie"
 5. Jessie Reyez – Figures
 6. Jonah Nilsson feat. Jordan Rudess, Anomalie & Justin Lee Schultz – "Bad"
 7. Ania Karwan – "Papierosy"
 8. Tymek, Brodka, Urbanski – "Ostatni"
 9. Chris Thile & Brad Mehldau – "The Old Shade Tree"

Posłuchaj

51:50
Bartosz Śniadecki – wszechstronny klawiszowiec z jazzem we krwi (Serdeczne dźwięki/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

***

Tytuł audycji: Serdeczne dźwięki
Prowadzi: Mateusz Krautwurst
Data emisji: 28.09.2022
Godzina emisji: 23.08

kc/kor

 


Polecane