Ulgi energetyczne dla placówek oświatowych "nawet bez zgody UE". Szef MEiN zdradził szczegóły projektu

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail

W Programie 3 Polskiego Radia minister edukacji i nauki powiedział, że rząd pracuje nad ustawami ws. ulg energetycznych dla placówek oświatowych. – 30 września przedstawimy nasze propozycje UE. Jeśli Unia się nie zgodzi, to i tak podejmiemy działania chroniące uczelnie – powiedział Przemysław Czarnek na antenie radiowej Trójki. 

Minister edukacji i nauki był pytany na antenie radiowej Trójki, czy rząd przewiduje wsparcie dla szkół wyższych w związku z wysokimi cenami energii elektrycznej. – To jest konieczność. Postawiłem sprawę jasno: albo będziemy podejmować działania radykalne, nawet bez zgody UE, albo niestety będziemy mieli kryzys na uczelniach stwierdził Przemysław Czarnek. Minister dodał od razu, że takiego kryzysu "z pewnością nie będzie", ponieważ resort już podjął stosowne działania.

"W październiku ustawa będzie przyjęta"

 Projekty ustaw (ws. ulg energetycznych  red.), które są teraz przygotowywane i zaraz będą procedowane, obejmują uczelnie i szkoły, wszystkie placówki oświatowe  wskazał Przemysław Czarnek. Dopytywany o akademiki, powiedział, że wsparcie zostanie udzielone akademikom "służącym uczelniom", ale nie "hotelom, które spełniają rolę akademików".

Minister wskazał, że Sejm zajmie się projektami na "najbliższym posiedzeniu Sejmu". Wcześniej Polska zaprezentuje rozwiązania na forum unijnym.  30 września przedstawimy nasze propozycje UE. Jeśli Unia się nie zgodzi, to i tak podejmiemy działania chroniące uczelnie  podkreślił polityk. 

 W październiku ta ustawa będzie z pewnością przyjęta  zadeklarował. 

Samorządy celowo schładzają szkoły?

Przemysław Czarnek odniósł się też do spekulacji, że kryzys energetyczny spowoduje powrót uczniów do nauki zdalnej. W tym kontekście nawiązał do polityki władz lokalnych.

 Samorządy otrzymują 13,7 mld na wydatki bieżące, w tym na ogrzewanie szkół. Jeżeli szkoły będą celowo schładzane, tylko po to, by przeszły na naukę zdalną, będzie to powód do powołania zarządu komisarycznego  powiedział minister, zaznaczając, że pojawiły się informacje o planowaniu takich działań przez niektórych włodarzy "wielkich miast". Nie wymienił jednak, o kogo chodzi. 


Posłuchaj

13:02
Szef MEiN Przemysław Czarnek o ulgach energetycznych dla placówek oświatowych (Salon polityczny Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

***

Tytuł audycji: Salon polityczny Trójki
Prowadziła: Beata Michniewicz
Gość: Przemysław Czarnek (minister edukacji i nauki)
Data emisji: 29.09.2022
Godzina emisji: 08.45

kp/mk

Polecane