Ukraińcy i Polacy: jak wyglądają nasze relacje? [SŁUCHAJ O GODZ. 21.05]

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Ukraińcy i Polacy: jak wyglądają nasze relacje? [SŁUCHAJ O GODZ. 21.05]
Dziennie do Polski przyjeżdża ok. tysiąca osób, które wskazują, że są uchodźcami. Rząd spodziewa się jednak większego napływu uchodźców w związku m.in. z problemami energetycznymi na UkrainieFoto: sg.gov

Agresja Rosji na Ukrainę rozpoczęła się 24 lutego 2022 roku, prawie dokładnie siedem miesięcy temu. Pierwszymi, którzy pospieszyli z pomocą Ukraińcom, zarówno tym, którzy zostali na zaatakowanych terenach, jak i uciekinierom, byli Polacy. Ta pomoc trwa do dziś.

Jak wskazują dane Straży Granicznej, od wybuchu wojny, granicę polsko-ukraińską przekroczyło ponad 6,61 mln uchodźców z Ukrainy. Jednocześnie w tym samym czasie 4,835 mln Ukraińców wyjechało z Polski. Oznacza to, że ok. 1,8 mln pozostało w Polsce.

Jakie w tym czasie wykształciły się relacje między Ukraińcami a Polakami? Czy ukraińscy uchodźcy podejmują w Polsce pracę czy żyją ze świadczeń socjalnych? Jaki wreszcie jest dzisiaj, po tylu miesiącach, stosunek obywateli Polski do uchodźców?

Punktem wyjścia do rozmowy w "Klubie Trójki" jest raport Centrum Dialogu im. Juliusza Mieroszewskiego dotyczący badań, jakie zostały przeprowadzone wśród Ukraińców nt. wzajemnego poszanowania się naszych narodów.

Gośćmi audycji będą: Łukasz Adamski (wicedyrektor Centrum Dialogu im. Juliusza Mieroszewskiego), Bartosz Marczuk (były podsekretarz stanu w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej), Jacek Łęski (korespondent wojenny TVP).

***

Na "Klub Trójki" w czwartek (29 września) o godz. 21.05 zaprasza Piotr Semka

Polecane