Wędrówka roślin. Jak zmiany klimatu wpływają na florę?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Wędrówka roślin. Jak zmiany klimatu wpływają na florę?
Naukowcy z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, obserwując zawilce, przyjrzeli się zaskakującej wędrówce roślin.Foto: Pixabay

Badacze z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu przyjrzeli się zależnościom pomiędzy zmianami klimatu a zachowaniem roślin. Jak przebiegał proces oraz na czym polegają badania w "Trójce przed południem" opowiedział doktor Radosław Puchałka. 

Naukowcy z różnych krajów, za pomocą zdjęć przesłanych przez miłośników przyrody, zbadali przemieszczanie się zawilca gajowego. Co mogą powodować takie wędrówki roślin, co oznacza to dla gatunków, które nie zmieniają swojego położenia?

– Badania wykonaliśmy na podstawie zdjęć dostarczonych przez wolontariuszy i miłośników przyrody. Są one zamieszczane na portalach społecznościowych. To podobny materiał badawczy jak zielnik, czyli karty, które zawierają opisy roślin wraz z datą zbioru oraz określonym terytorium występowania. Dzięki zielnikom można było uzyskać informacje o stanie fenologicznym danego gatunku, czyli o kwitnieniu lub owocowaniu rośliny w czasie i lokalizacji. Takie materiały są wykorzystywane do określania różnic pomiędzy terminami kwitnienia dawniej i obecnie – tłumaczył gość Programu 3 Polskiego Radia, doktor Radosław Puchałka z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.

Zmiany uwiecznione na zdjęciach

– Portale społecznościowe rozwijają się bardzo dynamicznie. Część z nich skupia fotografie, które pozwalają na dokonywanie obserwacji stanu fenologicznego rośliny. Co więcej, dostępne są również mapy klimatyczne z uśrednionymi wartościami wskaźników. Pochodzą one z okresu ostatnich trzydziestu lat. Można z nich odczytać takie dane jak predykcje zmian klimatycznych na przyszłość – wyjaśniał naukowiec. – Korzystając z tak przygotowanych baz, jesteśmy w stanie nie tylko uzyskać dane dobowe, ale też połączyć je ze sobą i uzyskać w ten sposób pewne zależności związane z wystąpieniem kwitnienia lub owocowania i warunkami atmosferycznymi – podsumował. 

Posłuchaj

7:42
Wędrówka roślin. Jak na zmiany klimatu wpływają na florę? (Trójka przed południem)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Trójka przed południem
Prowadzi: Witold Lazar
Gość: dr Radosław Puchałka (Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu)
Data emisji: 28.09.2022
Godzina emisji: 11.26

zch/kor

Polecane