Rodzinna pasja i tradycja. Reportaż "Firma" [POSŁUCHAJ]

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Rodzinna pasja i tradycja. Reportaż "Firma" [POSŁUCHAJ]
Złotnik przy pracy. Reportaż "Firma"Foto: Shutterstock

Takich pielęgnowanych, rodzinnych tradycji jest już coraz mniej. Historia pewnej firmy rzemieślniczej z Warszawy sięga XIX wieku. Pasja do złotnictwa była obecna w tej rodzinie od pokoleń: pradziadek obecnego właściciela – Andrzej Bolesław Schiffers – założył firmę na stołecznej Woli już w 1888 roku.

Jak podawał "Kurier Warszawski" z 1894 roku, "3 września Andrzej Bolesław Schiffers zawiązał spółkę na dziesięć lat z obywatelem Michałem Eugeniuszem Cieszkowskim i każdy z nich wniósł po 15 tysięcy".

Wyroby eksportowe

Majątkiem pradziadka były zabudowania fabryczne przy ulicy Żelaznej 89. Powstała Fabryka Wyrobów Platerowanych i Brązowych, która wykonywała rzeczy z mosiądzu i pokrywała je czystym srebrem lub złotem. Towary szerokim strumieniem płynęły do Rosji, gdzie było szczególne zapotrzebowanie na przedmioty do sprawowania kultu oraz drobną galanterię metalową.

Powojenna odbudowa

Po wybuchu I wojny światowej okupanci wywieźli większość maszyn, wzorniki i modele oraz cały zapas surowców. Mimo wszystko, zaraz po jej zakończeniu, zakład został szybko uruchomiony przy ulicy Szerokiej, na Pradze.

Posłuchaj

25:10
"Firma" – reportaż Grażyny Wielowieyskiej (Reportaż/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł reportażu: "Firma"
Autorka reportażu: Grażyna Wielowieyska 
Data emisji: 28.09.2022 
Godzina emisji: 22.09

gw/zch/mk/kor

Polecane