Portale społecznościowe uzależniają. Kogo z nas najbardziej?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Portale społecznościowe uzależniają. Kogo z nas najbardziej?
Czy istnieje wolność słowa w mediach społecznościowych? Czy użytkownicy platform mogą czuć się inwigilowani i śledzeni? Jak ma się do tego cenzura? Foto: Shutterstock

Psychologowie z Uniwersytetu Gdańskiego przeanalizowali w mediach społecznościowych ponad 35 tys. kont z 32 krajów świata oraz cechy osobowościowe ich użytkowników. Okazało się, że im bardziej jesteśmy narcystyczni, tym większe jest prawdopodobieństwo, że uzależnimy się od korzystania z portali społecznościowych.

  • Uzależnienie od mediów społecznościowych jest bardzo podobne do uzależnienia od substancji psychoaktywnych.
  • Portale okazują się idealnym środkiem do zaspokajania potrzeb narcyza, m.in. dlatego że są natychmiast dostępne, w każdym telefonie.

Każdy jest narcyzem – mniej lub bardziej

– My zajmowaliśmy się cechami narcystycznymi, które w mniejszym lub większym nasileniu wszyscy posiadamy. Narcyzm rozumiemy jako spektrum zachowań, jako podstawowe poczucie wyjątkowości, lepszości od innych – mówi Artur Sawicki z Zakładu Psychologii Międzykulturowej i Psychologii Rodzaju Uniwersytetu Gdańskiego. – Szukaliśmy, w jaki sposób ten narcyzm w najróżniejszych swoich przejawach może przekładać się na uzależnienie od portali, na kompulsywne korzystanie z mediów społecznościowych – wyjaśnia.

– I okazało się, że im w nas więcej narcyzmu, tym częściej korzystamy z portali społecznościowych: tak właśnie brzmi nasz podstawowy wniosek – deklaruje.

Portale społecznościowe: szybko i bezpiecznie

– W przypadku narcyzmu są potrzeby uznania czy wyjątkowości. Pytanie, jakie strategie przyjmie dana osoba, żeby te potrzeby zrealizować? Portale są bardzo wygodne, gdyż są bardzo blisko: każdy ma je w telefonie. A uzależnienie od portali jest bardzo podobne, jak w przypadku różnych substancji – tłumaczy Trójkowy gość. – Narcyzm wiąże się m.in. z lękiem społecznym, więc portale są przydatne, gdyż to nie jest kontakt na żywo, dzięki czemu może być bardziej kontrolowany – wskazuje.

– Przykładem, który natychmiast przychodzi do głowy, jest modyfikowanie swoich zdjęć. Można to robić, a to daje poczucie bezpieczeństwa i pewność ochrony przed krytyką. U narcyzów jest bardzo duża wrażliwość na krytykę, dlatego internet i media społecznościowe stały się bezpiecznym miejscem na nawiązywanie kontaktów czy realizację potrzeby relacji z innymi ludźmi. Łatwiej to zrobić przez internet, nie poddając się natychmiastowej ocenie – dodaje.

Przeczytaj także:


Posłuchaj

8:30
Osobowość narcystyczna bardziej sprzyja uzależnieniu od portali społecznościowych (Trójka przed południem)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Trójka przed południem
Prowadzi: Witold Lazar
Gość: Artur Sawicki (Zakład Psychologii Międzykulturowej i Psychologii Rodzaju Uniwersytetu Gdańskiego)
Data emisji: 27.09.2022
Godziny emisji: 11.44, 11.49

pr

Polecane