Otwarcie Baltic Pipe. Marek Sawicki: to dobra inwestycja, kontynuacja wcześniejszych projektów

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Otwarcie Baltic Pipe. Marek Sawicki: to dobra inwestycja, kontynuacja wcześniejszych projektów
Uroczystość uruchomienia Baltic PipeFoto: PAP/Marcin Bielecki

Marek Sawicki z Koalicji Polskiej powiedział w "Trójkowym komentarzu dnia", że nie jest "w obozie tych, którzy krytycznie odnoszą się do tego, że pojemność Baltic Pipe nie jest jeszcze w pełni zakontraktowana". – Wierzę, że ten proces trwa – podkreślił.

Od soboty rurociągiem Baltic Pipe będzie płynął gaz. Dziś w obecności prezydenta Andrzeja Dudy, premierów Polski i Danii Mateusza Morawieckiego i Mette Frederiksen, minister do spraw ropy naftowej i energii Norwegii Terjego Aaslanda oraz szefowej unijnej Dyrekcji Generalnej ds. Energii Ditte Juul Jorgensen, odbyła się uroczystość uruchomienia najważniejszego projektu energetycznego realizowanego w ramach rządowej strategii dywersyfikacji źródeł dostaw gazu do Polski. 

O komentarz do tego wydarzenia został poproszony gość "Trójkowego komentarza dnia", Marek Sawicki z Koalicji Polskiej. – To jest dobra inwestycja – podkreślił. – To jest kontynuacja, chociażby tego, co mieliśmy w Świnoujściu, tego portu LNG. Teraz dobrze, że mamy możliwość zbudowania kolejnego przesyłu, bo przecież też mamy pola naftowe PGNiG na wodach terytorialnych Norwegii, więc część tego gazu będzie zasobami własnymi – powiedział. 

"Ten proces trwa"

Marek Sawicki zaznaczył również w trackie rozmowy, że nie jest sceptykiem ani nie krytykuje tego, że teraz nie jest jeszcze "jego pojemność w pełni zakontraktowana". – Wierzę, że ten proces trwa i że w przyszłym roku będziemy mieli już zapełniony taki dostęp – ocenił.

– Ta liczba 10 mln m3, o których się mówi przy pełnym wypełnieniu tego rurociągu, to jest trochę więcej jak połowa – znów wracam do tego, co bardzo lubię – tego biogazu rolniczego, który moglibyśmy w Polsce wyprodukować – powiedział gość Dariusza Wieczorkowskiego. Jak kontynuował, 1/3 gazu zużywanego w Danii to biogaz rolniczy. – Do końca 2030 r. będzie to 75%, a w 2040 r. kraj ten chce kompletnie zrezygnować z gazu ziemnego na rzecz właśnie biogazu odpadowego z rolnictwa i gospodarki komunalnej – podkreślił. Marek Sawicki uznał, że Polska powinna w tej kwestii brać z tego państwa przykład. – Zapewniam, że w Polsce mamy dzisiaj – jeśli chodzi o świat nauki – najnowsze technologie w zakresie biogazownictwa – podsumował.

Posłuchaj

9:52
Marek Sawicki z Koalicji Polskiej mówił m.in. o znaczeniu Baltic Pipe (Trójkowy komentarz dnia)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Najczęściej czytane

***

Tytuł audycji: Trójkowy komentarz dnia
Prowadził: Dariusz Wieczorkowski
Gość: Marek Sawicki (Koalicja Polska)
Data emisji: 27.09.2022 r.
Godzina emisji: 18.10

es/pr

Polecane